19.4 C
Bilecik
Cuma, Ağustos 19, 2022

2 ŞUBAT DÜNYA SULAK ALANLAR GÜNÜ

- Reklam -
- Reklam -

2 ŞUBAT DÜNYA SULAK ALANLAR GÜNÜ

Dünya Sulak Alanlar Günü her yıl 2 Şubat da kutlanmaktadır. 2019 Yılı Dünya Sulak Alanlar Günü teması “Sulak Alanlar ve İklim Değişikliği” şeklinde belirlendi.

DKMP 2. Bölge Müdürü V. Hakan Mumcuoğlu konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada; ”Sulak alanlar insan yaşamı için hayati bir öneme sahiptir. Sulak alanlar, Dünyanın en verimli ortamları arasında sayılmaktadır. Sayısız bitki ve hayvan türünün hayatta kalmaya bağlı olduğu suyu ve verimliliği sağlayan biyolojik çeşitlilik ortamlarıdır. Ekosistem için vazgeçilmez olan sulak alanlar, tatlı su, gıda ve inşaat malzemeleri tedariki yanında sel kontrolü, yeraltı suyu şarjı ve iklim değişikliğinin azaltılmasına kadar, insanlığa sağladıkları sayısız fayda bulunmaktadır. Dünya Sulak Alanlar Günü, sulak alanların değerini ve bu ekosistemin doğal gücünden nasıl faydalanabileceğimizi ve iklim değişikliğini azaltmak için yapılabilecekleri düşünmemiz açısından önemlidir. Araştırmalara göre dünyadaki tüm sulak alanlarımızın üçte birinden fazlası sadece 45 yılda kaybolmuştur. Günümüzde sulak alanlar ormanlardan üç kat daha hızlı kaybolmaktadır. Hepimiz sulak alan kaybını tersine çevirmeye katkıda bulunabiliriz, böylece doğaya ve insanlara sundukları kritik hizmetlerden yararlanmaya devam ederiz. Sulak alanlar taşkınları azaltması ve kuraklığı gidermesi nedeniyle önemlidir. Sulak alanların kaybını azaltmak, eski halinde bırakmak, korumak, akıllıca kullanmak, kurutmamak, kıyı şeridinde binalar inşa etmemek, temiz tutmakla mümkündür.” ifadesinde bulundu.

Mumcuoğlu, sürdürülebilir bir gelecek için sulak alanların önemi konusunda bilgilendirme yapmak amacıyla okullarda eğitimlerin devam ettiğini belirterek, sulak alanların iklim değişikliğinin azaltılmasındaki ve uyumundaki önemli rolünün bilincinde olarak yaşanmasını diledi.

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.