18.3 C
Bilecik
Pazar, Mayıs 8, 2022

2019 YILI ŞERBETÇİOTU FİYATI BELİRLENDİ

- Reklam -
- Reklam -

Türkiye’de sadece Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde yetişen şerbetçi otunun kilogram başına alım fiyatı 11,50 lira olarak belirlendi.

Ülkemizde sadece Pazaryeri ilçesinde yetişen şerbetçiotu bitkisi ilaç sanayisinde, içecek sanayisinde, ekmek mayası ve alternatif tıp alanında kullanılmaktadır. 1967 yılından beri her yıl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinatörlüğünde düzenlenen Şerbetçiotu Teknik Komite toplantısı düzenlendi.

Vali Bilal Şentürk’ ün başkanlık yaptığı toplantıya, Kaymakam Fatih Kurt, Belediye Başkanı Zekiye Tekin, İl Müdürü Necmettin Yoldaş, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Hasan Bingöl, İlçe Müdürü Hasan Çevik, Bilecik Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen, Pazaryeri Ziraat Odası Başkanı Hasan İphar, Ot-Gül Şerbetçiotu Kooperatifi Başkanı Zafer Kozpınar, ziraat mühendisleri ve üreticiler katıldı.

Ziraat mühendislerinin hazırladığı maliyet araştırması raporundaki maliyet sonuçlarına esasen başlayan pazarlıklarda, Vali Şentürk ve Komisyon Üyeleri , Anadolu Grubu yetkililerinin kilogram başına 10 lira olarak verdikleri fiyata az olduğu gerekçesiyle itiraz etti.

İtiraz üzerine 2019 yılı şerbetçiotu fiyatları, “Brewers gold”, “Provesgot”, “Erciyes”, “Ege” ve “Pazaryeri” cinslerinde 11,50 lira, “Aroma” cinsinde ise 11,75 lira olarak belirlendi. Ayrıca Önümüzdeki iki yıl boyunca şerbetçi otuna yapılacak zamlar da şimdiden belirlenerek, TÜFE+2 puan olarak anlaşmaya varıldı.

Geçen yıl 60 kuruş olan makine ile toplama ücretinin ise alıcıların yapacağı gider maliyetinden sonra belirlenmesi kararlaştırıldı.

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.