Ana Sayfa Bilecik 21 Mayıs 2015 1086 Görüntüleme

22 MAYIS ULUSLARARASI BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK GÜNÜ

Biyolojik çeşitlilik, canlıların farklılığını ve değişkenliğini, içinde bulundukları karmaşık ekolojik yapılarla, birbirleriyle ve çevreleriyle karşılıklı etkileşimlerini ifade etmektedir.

Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi metninin kabul edildiği “22 Mayıs” her yıl biyolojik çeşitlilik hakkında kamu bilincinin artırılması amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından “Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü” olarak kutlanmaktadır.

2015 Yılı teması Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından “Sürdürülebilir Kalkınma için Biyoçeşitlilik” olarak ilan edilmiştir.

Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin üç amacı vardır.

  • Biyolojik çeşitliliğin korunması

  • Bileşenlerinin sürdürülebilir kullanımı

  • Genetik kaynaklardan elde edilen faydaların eşit ve adil paylaşımıdır.

Müdürlüğümüzün görevi kaynaklarının korunması konusunda eğitim ve denetim çalışmalarının aralıksız sürdürülmesidir. Eğitimle, tüm insanlığa doğa ile uyum içinde yaşamının önemi ve doğanın düzenine saygı duymaları gerektiği hatırlatılmalıdır.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yaptırılan Bilecik İlinin Karasal ve İç Su Ekosistemleri Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme İşi Projesi 2014 yılında başlamış olup 2015 yılında tamamlanacaktır. İlimizde 10 akademisyenin çalışmaları ile iç su balıkları, sürüngenler, çift yaşarlar, damarlı bitkiler, memeliler, tohumsuz bitkiler, kuşlar, omurgasız hayvanlarla ilgili çalışma yapılmaktadır.

Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme İşi Projesinin tamamlanmasından sonra karasal (orman, bozkır, alpin-subalpin, maki, pseudomaki, kumul, su kenarı, tarım, yerleşim vd.) ve iç su (akarsu, göl vd.) ekosistemlerinin biyolojik çeşitliliğine ait verilerin elde edilmesi ile İlimizde doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımında büyük bir adım atılmış olacaktır. 22 Mayıslarda tüm halkımızı, Biyolojik Çeşitliliğimizin Azalmadan Çoğalması için tek yürek olmaya davet ediyoruz.

Yahya GÜNGÖR

II. Bölge Müdürü

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

*

code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

BİLECİKSES