15.4 C
Bilecik
Pazar, Ekim 2, 2022

5 MAYIS DÜNYA EBELER HAFTASI

- Reklam -
- Reklam -

Sağlığın temeli, gebelik ve doğumla atılır ve sağlıklı aileler geleceğin anahtarıdır. Tüm dünyada aile sağlığını korumak ve yükseltmek için çalışan ebelik mesleği, yüklendiği bu önemli misyon ile, toplum için vazgeçilmez meslekler arasında yer alır.

Ebelik mesleğinin önemine dikkat çekmek için, dünyada ve ülkemizde her yıl 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü olarak kutlanmaktadır. Ülkemiz ebelerinin yükselen sesi olarak çalışmalarını sürdüren Ebeler Derneği, bu yıl Dünya Ebeler Günü’nü, “Doğum kadının bilgeliğidir” teması ile kutlamakta ve giderek azalan normal doğuma dikkat çekmeyi planlamaktadır.

Uluslar arası ebelik felsefesine göre; doğum, normal fizyolojik bir süreçtir ve kadın, ailesi ve toplum için önemli anlamlar taşıyan, etkileyici bir deneyimdir. Ülkemizde sezaryen doğum, Dünya Sağlık örgütü’nün önerdiği oranların çok üstünde seyretmektedir. Kadınları sezaryen tercihine yönelten, nedenlerin başında ise, doğum korkusu gelmektedir. Oysa tıbbi açıdan herhangi bir risk yoksa, anne ve bebek için en sağlıklı doğum yöntemi normal doğumdur ve doğumda ağrıyla baş etmenin pek çok yolu vardır. Bu noktadan hareketle, öncelikle kadın ve aile sağlığının korunması ve yükseltilmesi misyonu ile çalışan ebelerimizin, normal doğum konusunda sorumluluk bilinci oluşturması zorunluluk halini almıştır.

kaynak:turkebelerderneği

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.