11.4 C
Bilecik
Pazar, Ekim 2, 2022

9. ULUSAL BİLECİK TİYATRO FESTİVALİ’NDE ”TUZAK” ADLI OYUN SAHNELENDİ

- Reklam -
- Reklam -

Bilecik Belediyesi tarafından bu yıl 9. gerçekleştirilen 9. Ulusal Bilecik Tiyatro Festivali kapsamında ”Tuzak” adlı oyun sahnelendi.

Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde sahnelenen oyunda, Usta Tiyatrocu Nejat Uygur’un torunu Mana Uygur, Berke Üzrek, Tolga Yeter, Eraslan Sağlam, Can Varlı, Yelda Serbes, Umut Akbıyık ve Mert Marankos sahneye çıktı.

Oyunun ardından Belediye Başkanı Selim Yağcı, oyunculara plaketlerini vererek, teşekkür etti.

”BİLECİK’İN TİYATROYA VERDİĞİ ÖNEMİ MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ”
Sahnelenen oyunun ardından Bilecik ve gerçekleştirilen tiyatro festivalleri hakkında değerlendirmelerde bulunan usta oyuncular, görüşlerini şu şekilde aktardılar:

BERKE ÜZREK:
”Ben bütün Bilecik’lilere teşekkür ediyorum. Güzel bir gece yaşadık. Tiyatroseverlerle güzel bir iletişim yaşadık. Yani daha fazla zaman ayırmamız gerekiyor Bilecik’teki seyircilerle. Çok konuksever bir ortam oldu. Daha fazla festivallerde bir araya gelmek gerekiyor ve seyircinin çok dikkatli olduğunu söyleyebilirim. Aynı zamanda tiyatro adabı noktasında örnek olabilecek bir durumda. Çünkü bugünlerde tiyatro adabıyla ilgili problemler oluyor. Evdeki televizyon kültürüne bağlı olarak tiyatroda gerekli adaba uyulmayabiliyor. Ancak Bilecik’te böyle birşey olmadı. Seyircisi son derece kaliteli ve oyunu yakından takip ediyor. Ben bu anlamda tiyatro adabına uyma noktasında Bilecik’i örnek gösterebilirim. Günümüzde tiyatronun gerekli önemi görmediği bir dönemde Bilecik’in tüm halkıyla böyle bir festival çerçevesinde biraraya gelmesi son derece önemlidir. Diğer kurum ve diğer belediyelere örnek olabilecek bir davranış ve bunu onlardan da bekleriz. Çünkü sanat ve sanatçı bir ülkeyi ileriye taşıyan kaynaklardır. Bilecik tiyatroya bu şekilde önem verdiği taktirde bizler de her zaman sevine sevine gelip oyunlarımızı oynarız.”

MANA UYGUR:

”Bence çok onur ve gurur verici bir organizasyon. Belediye Başkanımız bu anlamda bence çok zor bir işi başarıyor. Burada çok aktif ve başarılı bir tiyatro festivali düzenleniyor ve çok iyi oyun ile oyuncular getiriliyor. Bu harika bir şey ve kendim oyuncu olarak bu işin içinde olmak ise ayrı bir gurur. Bu davranış günümüz şartlarını da göz önünde bulundurarak, çok taktir edilecek bir davranış. O yüzden de bu festivali ve tiyatroya olan önemi destekliyorum ve her zaman içinde olmayı istiyorum. Bilecik’teki seyirciyi gerçekten çok sıcak ve bizlere ilgili olduklarını söyleyebilirim. Tiyatro sanatının da vermiş olduğu incelik ile olmalı bizleri de çok güzel şekilde karşılıyorlar. Diğer yandan çok güzel bir kültür ve kongre salonunuz var. Hem teknik açıdan hem oyunculara sağladığı tüm imkanlar ile gerçekten bizleri memnun ediyor.

TOLGA YETER:

”Ben Bilecik’e gelmeden önce zaten hep heyecanlıydım. Çünkü geçen sene o kadar iyi bir atmosferde ve o kadar güzel şekilde ağırlandık ki, Bilecik’e tekrar gelmeyi iple çekiyorduk. Yani hem belediye ekibi, hem organizatör grubu herşeyi o kadar çok güzel ayarlamış ki bizler Eylül ayından beri Bilecik’e gelmeyi dört gözle bekliyorduk. Bilecik’te beklediğimizden çok daha üstün bir şekilde karşılandık. Bunun için de gerçekten çok mutluyuz. Umarım 10.’suna da geliriz, umarım daha iyi bir oyunla geliriz. Bizler her yıl farklı bir tarzı denemeye çalışıyoruz. Bu yıl da kriminal komediyle geldik. Bilecik seyircisi hakkında ise şunu söyleyebilirim. Gerçekten seyircisi çok farklı ve etkileyici. Oyunu çok dikkatli dinlemeleri ve bizleri bu anlamda destek vermeleri bizler için de avantajlı oluyor.”

Tiyatro oyuncuları ayrıca önümüzdeki yıllarda uluslararası boyutta hazırlanacak olan tiyatro festivaline katılmayı dört gözle beklediklerini kaydetti.

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.