7.7 C
Bilecik
Pazar, Mayıs 8, 2022

ATIK YAĞ VE ATIK PİL TOPLAMA PROJESİ” KAPSAMINDA VATANDAŞLARIMIZ BİLGİLENDİRİLDİ

- Reklam -
- Reklam -

ATIK YAĞ VE ATIK PİL TOPLAMA PROJESİ” KAPSAMINDA VATANDAŞLARIMIZ BİLGİLENDİRİLDİ

Bilecik Belediyesi tarafından başlatılan, ”Atık Yağ ve Atık Pil Toplama Projesi” kapsamında gerçekleştirilen çalışmada, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi öğrencileri vatandaşları bilgilendirdi.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Gıda Teknolojisi Bölümü 2. sınıf öğrencileri, sosyal sorumluluk ödevi kapsamında şehir merkezinde açtıkları stantta, vatandaşlarımızı bilgilendirdi.

Bilecik Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen çalışmada, atık yağların zararları ve bu konuda neler yapılabileceği ile ilgili bilgilendirici broşür dağıtımı yapıldı.

ATIK YAĞLARIN ZARARLARI

“1 litre kullanılmış yağ 1 milyon litre yeraltı suyunu kirletmektedir. Yeraltı sularının kirlenmesinde lavabolardan dökülen kullanılmış kızartmalık yağların %25 etkisi olduğu belirlenmiştir. Atık yağlar su yüzeyini kapladığı ve güneş ışığını engellediği için sudaki canlı yaşamı bitirir. Atık yağlar lavabolarda ve kanalizasyon sistemlerinde tıkanmalara ve zararlara neden olmaktadır. Sizler de lavabo açıcılara, belediyemiz kanalizasyon sistemlerine büyük paralar ödemektesiniz.

SİZ NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Kızartma yağlarını defalarca gıdada kullanmaktan kaçının. Bilindiği üzere kızartma yağlarının gıdada defalarca kullanımı kanserojen etkiyi artırmaktadır. Kullanılmış kızartmalık yağları, kanalizasyona (lavaboya) toprağa, denize ve benzeri alıcı ortamlara kesinlikle dökmeyiniz. Ticari amaçla alınıp satılması yasak olan kızartmalık yağları diğer atıklardan ayrı olarak temiz ve ağzı kapaklı bir kapta biriktiriniz. Bu yağları Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan lisanslı kullanılmış kızartmalık yağ toplayıcılarımıza veya belediyemizin göstereceği yerlere teslim ediniz. Okullarda muhtarlıklarda bulunan toplama noktalarına atık yağlarınızı teslim edebilirsiniz

 

DSC_6830 DSC_6833 DSC_6836 DSC_6839

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.