11.4 C
Bilecik
Pazar, Haziran 26, 2022

BİLECİK EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ EYLÜL AYI BASIN BİLDİRİSİ

- Reklam -
- Reklam -

BASIN BİLDİRİSİ

Suç ve kabahatlerin işlenmesinin önlenmesi, silah, mühimmat, kaçak mal ve her türlü suç eşyasının ele geçirilmesi, aranan kişilerin yakalanması, meydana gelen olayların ve suçların aydınlatılması, suç işleyenlerin ve şüphelilerin yakalanmaları amacı ile 01/09/2015 ile 30/09/2015 tarihleri arasında il merkezi ve ilçelerimizde yapılan,

 1. A) Asayiş Kontrolleri ve Aramalarında;

1611 kişinin UYAP sisteminden yapılan kontrolü neticesinde ilimizde 15, diğer illerden değişik suçlardan aranan 9, şüpheli olmak üzere toplam 24 kişi yakalanmıştır.

 

Üç Ayrı İşyeri ve Kurumdan Çelik Kasa Hırsızlığı Olayı Aydınlatıldı

İnhisar ve Söğüt İlçelerimizde İşyerinden Hırsızlık Suçunun İki Şüphelisi Yakalanarak Adli Mercilere İntikal Ettirildi

6 Temmuz tarihinde İlimize bağlı İnhisar İlçesinde Tarım Kredi Kooperatifinde hırsızlık olayı meydana geldi. Bilecik İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekiplerimizin konu hakkında yapmış olduğu çalışmalar kapsamında; olayda şüphelilerin kullandığı araç tespit edilerek, aracın hareketleri PTS (Plaka Tanıma Sistemi) kayıtlarından takip edildi. Aracın içinde bulunan Ş.G. (30) ve D.B. (42) isimli şahıslar olayın şüphelisi olarak tespit edildi. Şahısların Eskişehir Sarıcakaya İlçesinde bulunan bir işyerinde beraber çalıştıkları, olayı Ş.A. (43) isimli şüpheli şahısla beraber gerçekleştirdikleri anlaşıldı.

Bilecik İli İnhisar İlçemizde meydana gelen hırsızlık olayında (1) bir adet Martin marka 0181 seri numaralı otomatik av tüfeği, 24 adet Confidor, 14 adet Mobile 5 lt, 22 adet Laser Oil, 4 adet Nematozate, 29 adet Voliom Targo, 22 adet Flarmani 250 cc, 39 adet Oberon 250 cc, 31 adet Maluim, 6 adet Aventi 400 cc, 90 adet Knock Down tarım ürünü ve 1809.00 TL nakit para, toplamda 13.368.00 TL değerinde para ve ilaç (İnhisar İlçesi Tarım Kredi Kooperatifinden) çalındığı tespit edildi.

Ş.G. (30) ve Ş.A. (43) isimli şüpheli şahıslar Bilecik İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından Eskişehir İli Sarıcakaya İlçesinde, D.B. (42) isimli şüpheli şahıs İstanbul İli Pendik İlçesinde düzenlenen operasyonla yakalanarak, Bilecik İlinde adli mercilere intikal ettirildi. Ş.G. (30)ve D.B. (42)isimli şüpheli şahıslar çıkarıldığı adli mercilerce tutuklanarak Söğüt Cezaevine teslim edildi.

Yakalanan şüpheli şahısların işyeri ve evlerinde yapılan aramada ele geçirilen malzemeler; 7.65 el yapımı Walter marka silah, 5 adet tornavida, 2 adet kasa açma murcu (70 cm. boyunda), 1 adet spiral taşı (demir kesmek için), 1 adet demir manilla (çivi sökmek için/kanırtma), 1 adet 70 cm. uzunluğunda aparat, 1 adet el feneri, 1 adet ayarlı pense, 1 adet demir kesme makinesi, 3 adet Elit zeytin kolonyası (2 adet 200 ml., 1 adet 400 ml.), 2 adet murç, 1 adet demir testeresi, 1 adet kar maskesi.

Bilecik, Bozüyük ve Eskişehir’de ATM Cihazları Kart Kopyalama Faaliyetlerini Önleyici Tedbirleri Ortadan Kaldıran Şüpheli Şahıs Yakalandı

10, 18 ve 20 Eylül tarihleri arasında İl Merkezimiz ve Bozüyük İlçesi A…Bank Şubelerinde üçer kere ATM cihazlarının bankamatik kart yuvalarının kenarına sert ve kesici bir cisim sokmak suretiyle kart kopyalama faaliyetlerini önleyici tedbirlerin ortadan kaldırılması olayı gerçekleşti. Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince başlatılan çalışmada güvenlik kamerası görüntüleri titiz bir şekilde incelenerek olaylarda araçları ile birlikte iki şüphelinin bulunduğu tespit edildi.

Çevre İllerle yapılan görüşmelerde, İlimiz ve Bozüyük İlçesinde meydana gelen olayların şüphelileriS.G.(27)ve Ş.Y.(28)isimli şahısların Eskişehir İlinde de aynı olayı gerçekleştirdikleri anlaşıldı. OlaylarınS.G.(27) isimli şüphelisi, olaylarda kullanılan araçla beraber Bilecik Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince İl Merkezimizde yakalanarak adli mercilere intikal ettirildi, olayın diğer şüphelisi Ş.Y.(28) isimli şahsı yakalama çalışmaları devam ediyor.

Silahla Tehdit Olayının Şüphelisi Yakalanarak Adli Mercilere Sevk Edildi

15 Eylül tarihi saat 17.00 sıralarında İlimizde hizmet veren E… isimli mağazaya gelen bir şahsın daha önce GSM hattını kapattırmak için başvurduğunu, ancak halen kapanmadığını öne sürerek, mağaza çalışanları ve yetkililerini silahla tehdit olayı ile ilgili olarak Bilecik İl Emniyet Müdürlüğümüze bağlı ekipler tarafından araştırma inceleme çalışması başlatıldı. Şüphelinin Bilecik İli Osmaneli İlçesinde ikamet eden C.A.(30) isimli şahıs olduğu tespit edildi. Şüpheli şahıs C.A.(30) Osmaneli İlçesinde yakalanarak adli mercilere sevk edildi.

 

Güvenli Okul-Güvenli Eğitim Projesi Kapsamında İl Merkezimizdeki Tüm Okullarda Güvenlik Önlemi Alındı

İl Emniyet Müdürlüğümüz Çocuk Şube Müdürlüğümüzce ilimiz merkezinde tüm okullarımızda güvenli eğitim ortamların oluşturulması, özellikle muhtemel şiddet olaylarına karşı çocuklarımızın korunması, uyuşturucu ve uçucu madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklar hakkında bilgilendirmelerin yapılması, okul giriş ve çıkış saatlerinde, servis güzergâhlarında trafik yönünden denetimlerin sağlanması ve meydana gelen asayişe müessir olayların önlenmesi amacıyla İçişleri ve Milli Eğitim Bakanlıkları arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde Güvenli Okul-Güvenli Eğitim Projesi kapsamında tüm okullarımızda toplam (100) sorumlu personel ile okulların giriş ve çıkışlarından sorumlu (15) motorize ekip görevlendirilmiştir.

 

Görevlendirilen personel okullarda öğrenci giriş ve çıkışlarında trafik ve asayiş yönünden gerekli çalışmaları yaparak çocuklarımızın güvenli bir ortamda öğrenim görmelerini amaçlamaktadır. Ayrıca Okullar çevresinde her türlü umuma açık yer ile park ve bahçelerde, öğrencileri olumsuz etkileyen veya tehdit eden internet salonu ve kafeteryalar üzerinde ilgili Şube Müdürlüklerince çalışma ve uygulamalar yapılarak, açıktan sigara ve alkollü içki satışı yapanların tespitine yönelik çalışmalar yapılacaktır.

 

 1. B) Çeşitli Suçlarda Kullanılan ve Ele Geçen Suç Aletleri;

Bozüyük ilçemizde adli olaylarda 1 adet av tüfeği, 1 adet markasız kısa dipçikli pompalı tüfek, 1 adet 7,65 mm çapında tabanca ve tabancaya ait 1 adet şarjör ile 7 adat 7,65 mm çapında fişek ele geçirilerek suç eşyası ve konu ile ilgili düzenlenen evrak adli makamlara sevk edilmiştir.

Gölpazarı ilçemizde adli olaylarda 1 adet Huğlu marka tek kırma av tüfeği ile 1 adet Ata-Venza marka av tüfeği ele geçirilerek suç eşyası ve konu ile ilgili düzenlenen evrak adli makamlara sevk edilmiştir.

Osmaneli ilçemizde adli olaylarda 2 adet kurusıkı tabanca ve 6136 sayılı kanun kapsamında 2 adet sustalı çakı ele geçirilerek suç eşyası ve konu ile ilgili düzenlenen evrak adli makamlara sevk edilmiştir.

İnhisar ilçemizde adli olaylarda 1 adet Sol tarafında Walter ibaresi bulunan 7,65 mm çapında şarjörsüz el yapımı tabanca, 2 adet 400 ml, 1 adet 200 ml Elit marka Zeytin Kolonya, 6 adet tornavida, 1 adet ayarlı pense,1 adet Professional 200 mm ibareli demir kesme makası, 1 adet spiral taşı, 5 adet murç, 1 adet 70 cm uzunluğunda demir aparat, 1 adet demir manivela, 1 adet 30 cm ebadında bıçak, 1 adet el feneri,1 adet bez çanta, 2 adet demir testeresi, 1 adet bere ele geçirilerek suç eşyası ve konu ile ilgili düzenlenen evrak adli makamlara sevk edilmiştir.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışma sonucunda;

İl Merkezinde;

57 adet Ecstasy, 43,63 gram bonzai maddesi ele geçirilmiştir.

Bozüyük İlçemizde;

5 gram Eroin ve 250 adet futbol takımlarına ait lisanssız ürün ele geçirilmiştir.

 

Narkotik Büro görevlilerince ilimizde Uyuşturucu Madde Ticareti yapan, Satın Alan veya Kullanan, şahıs ve organizasyonların deşifresine yönelik 1 operasyon gerçekleştirilmiştir

Üzerlerinden toplam 57 adet Ecstasy ve 43,63 gram Sentetik Kannabinoid Maddesi ele geçirilmiş olan 3 şahıs hakkında Uyuşturucu Madde Ticareti Yapmak – Kullanmak Amacıyla Uyuşturucu Madde Satın Almak, Kabul Etmek, Bulundurmak ve Nakletmek suçundan işlem yapılmış, şahıslardan biri tutuklanarak Cezaevine gönderilmiştir.

 1. C) İl Genelinde Yapılan Umuma Açık Yerlerin Denetlemelerinde;

İl merkezinde Asayiş Şube Müdürlüğü ve Çocuk Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerce 5 adet içkili restaurant, 18 adet kıraathane, 9 adet kafe, 5 adet internet kafe, 4 adet oyun salonu denetlenmiş, denetlemelerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmamıştır.

Bozüyük İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekiplerce 2 Kıraathane, 1 İnternet Kafe, 2 Oyun Salonu, 1 içkili yer denetlenmiş olup herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmamıştır.

Osmaneli İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekiplerce 6 Kıraathane, 4 İnternet Kafe, 19 Çay Bahçesi, 1 İçkili Yer yer denetlenmiş olup herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmamıştır.

İnhisar İlçe Emniyet Amirliğine bağlı ekiplerce 4 Kıraathane, 1 İnternet Kafe, 2 İçkili Yer, 1 Kafe denetlenmiş olup herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmamıştır.

Pazaryeri İlçe Emniyet Amirliğine bağlı ekiplerce 8 Kıraathane, 1 İnternet Kafe, 1 Oyun Salonu, 2 Tekel Bayii, 1 Hamam denetlenmiş olup herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmamıştır.

Söğüt İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekiplerce 17 Kahvehane, 3 İnternet Kafe, 1 Oyun Salonu, 3 İçkili Yer, 3 Tekel Bayi denetlenmiş olup herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmamıştır.

Yenipazar İlçe Emniyet Amirliğine bağlı ekiplerce 5 Kahvehane, 2 İçkili Yer, 2 Tekel Bayi denetlenmiş olup herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmamıştır.

 1. D) Kabahat Nevi Suçlarla İlgili Olarak,

1774 SKM’ den 1, 5729 SKM (ses ve gaz fişeği atabilen silahlar)’den 1, Emre Aykırı Davranıştan 1, Sarhoşluktan 5, Gürültüden 3 olmak üzere toplam 11 kişiye 2,261,00 TL idari para cezası uygulanmıştır.

 

 1. E) Trafik Denetimlerinde;

 1. Hız ihlali yapan 2679 sürücüye,
 2. Alkollü araç kullanan 35 sürücüye,
 3. Emniyet Kemeri takmayan 12 sürücüye,
 4. Kırmızı ışık ihlali yapan 9 sürücüye,
 5. Kasksız motosiklet kullanan 10 sürücüye,
 6. Park yasağı bulunan alanlara park eden 209 sürücüye,
 7. Araçlarına zamanında muayene yaptırmayan 235 sürücüye,
 8. Taşıma sınırının üzerinde yolcu taşıyan 3 sürücüye,
 9. Yük taşıma sınırının üzerinde yük taşıyan 22 sürücüye,
 10. Araç sigortasını yaptırmayan 42 sürücüye,
 11. Diğer kural ihlalleri için 313 sürücüye olmak üzere

Toplam 3572 şahsa 841.195,00 TL cezai işlem uygulanmıştır.

İlimiz genelinde vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması için kontrol, denetim ve çalışmalara aralıksız devam edilmektedir.

HIRSIZLIK-SONNN-650x400 IMG-20150930-WA0010-650x400

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.