Bilecik Etabı Tarih Ve Medeniyet Gezisi - Bilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel HaberBilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel Haber

5 Aralık 2021 - 05:07

Bilecik Etabı Tarih ve Medeniyet Gezisi

Bilecik Etabı Tarih ve Medeniyet Gezisi
Son Güncelleme :

09 Mayıs 2015 - 22:12

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun düzenlediği ”Kuruluştan Çanakkale’ye” tarih ve medeniyet gezisinin Bilecik ayağı tamamlandı.
Bilecik’in Söğüt İlçesinden başlayan 9-10 Mayıs tarihleri arasında Çanakkale’ye uzanan gezinin Bilecik ayağında farklı bölgelerden otobüslerle gelen 1000 öğrenci Şeyh Edebali Türbesini ziyaret etti.  Arkeolog Umut Özdemir Orhan Gazi Camii, Şeyh Edebalı ve Şeyh Edebalı Türbesi hakkında tarihi bilgiler verdi.
Kredili Yurtlar Kurumu Eğitim Dairesi Başkanı Dr. Mahmut Zengin,”Kuruluştan Çanakkale’ye Tarih ve Medeniyet”gezisi projesinin Söğüt ve Bilecik ayağını gerçekleştirdiklerini belirterek, projenin geçen seneden hazırlıkları yapılan ve bu sene uygulamaya konulan bir çalışma olduğunu ifade ederek, ”Temel amacımız Türkiye önemli bir genç nüfus var ve Kredi Yurtlar Kurumu olarak, yaklaşık 400 bin kişilik bir aileyiz ve gençlerimize öğrenim hayatları süresince çok kaliteli hizmetler sunmaya çalışıyoruz.Barınma beslenme burs ve kredi imkanlarımız var.Devletimiz bunları büyük gençlik kitlelerine fırsat olarak sunuyor.Biz yurtlarımızı barınma ve beslenme mekanları olarak görmüyoruz. Hertürlü eğitsel, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerin gerçekleştirildiği, bir nevi hayat boyu öğrenmenin mekanına dönüşmüş yerler olarak kabul ediyoruz.Bu projede, işte bu eğitsel, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler konseptinde özel bir yere sahip 1000 gencimiz var. Türkiye mozaiği, şu anda burada tüm bölgelerimizden gençlerimiz öğrencilerimiz bu projeye dahil oldular ve buradan Bursaya geçeceğiz.Bursa’da ki güzergahımızı tamamladıktan sonra ertesi gün Çanakkaleye varmış olacağız.Gençlerimizde tarih ve medeniyet bilincini canlı tutmak, tarihimizi ve medeniyet referanslarımızı daha iyi anlamalarını sağlamak için bu projeleri gerçekleştiriyoruz.”dedi.
1000 kişilik öğrenci grubu Şeyh Edebali Türbesi ziyaretlerinin ardından, Bursa’ya yola çıktı.

DSC_0137 DSC_0142 DSC_0164 DSC_0174 DSC_0187 DSC_0204