Bilecik İnhisar Çaltı Barajı Tamamlandı - Bilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel HaberBilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel Haber

24 Ocak 2022 - 05:55

Bilecik İnhisar Çaltı Barajı Tamamlandı

Bilecik İnhisar Çaltı Barajı Tamamlandı
Son Güncelleme :

25 Nisan 2019 - 10:46

773 Hektar Zirai Arazinin Sulanmasını Sağlayacak

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Bilecik iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, bu kapsamda Bilecik İnhisar Çaltı Barajının tamamlanarak su tutulduğunun müjdesini vermişti. Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilen ve su tutma işlemleri başlanılan Bilecik İnhisar Çaltı Barajının Sulamasının da tamamlanması ile 773 ha zirai arazinin sulanması sağlanacak.

Çaltı Barajının temelden yüksekliği 70 metre ve 3,75 milyon m³ su biriktirme kapasitesine sahip, bölgenin ekonomik potansiyelini tarım ürünlerine dayalı etkinlikler oluşturuyor. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte tarımsal üretimin arttırılması halinde, tarıma dayalı sanayinin de gelişerek bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayacağı öngörülürken, tarımsal sulama imkanlarının arttırılması bölge için büyük önem arz ediyor. Çaltı Barajının Sulama şebekesinin de tamamlaması ile 2019 fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 55 042 820 TL katkı sağlaması hedefleniyor.