16.4 C
Bilecik
Çarşamba, Eylül 28, 2022

Bilecik Milletvekili Selim Yağcı TBMM’de konuştu

- Reklam -
- Reklam -

Bilecik Milletvekili Selim Yağcı TBMM’de konuştu

Bilecik Milletvekili Selim Yağcı Osmanlı Devletinin 720. Kuruluş Yıldönümü hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gündem dışı olarak konuştu.

Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, bu yıl 720. sene-i devriyesine eriştiğimiz 20 Ocak 1299’da kurulan şanlı Osmanlı Devletinin kuruluşu münasebetiyle söz aldığını belirterek, yüreğindeki Allah aşkıyla kıtalara sığmayan fethettiği milyonlarca metrekareyi sadece bu ilahi aşk ekseninde şekillendiren küçük bir belikten koskoca bir imparatorluğa dönüşen ve 7 asır hüküm süren Osmanlıyı kendisine verilen kısa sürede anlatmanın mümkün olmadığını söyledi.

Milletvekili Selim Yağcı, bir rüyadan doğan insanlığa hak, adalet, hoşgörü, iyi niyet aşılayan sevmeyi, saymayı, bütünlemeyi, adaleti, bağışlamayı, sabretmeyi anlatan, halka hizmeti Hakk’a hizmet düstüru ile kendisine rehber edinen bir devlet ve bir medeniyet, her karışında manevi kurucusu Şeyh Edebali’nin, Ertuğrul Gazi’nin, Osman Gazi’nin, Orhan Gazi’nin, Hayme Ana ve Bala Hatunlarının kuruluşunda nice alperen ve yiğitlerinin ayak izleri, gözlerinin nuru ve alınlarının teri olan bir devletin kurucusu Osman Gazi’nin vasiyetinde bu zihniyetin temelini bizlere nasıl anlattığını şöyle aktardı:

”Sakın orduya ve zenginliğe marur olma, hakiki alim ve ariflere hürmet edip otağında onlara yer ver. Benim halimi örnek al. Hiç layık olmadığım halde bunlara hürmet ettiğim için bu duruma geldim. Allahu Teala’nın nice ihsanlarına kavuştum. Müslümanları ve sana itaat eden gayrimüslüm kimseleri himaye et. Devletin parasını israf eyleme. İhtiyaçları dışında harcama senden sonra geleceklere de aynı nasihatta bulun.” diyen daima adalet ile hükmet anlayışının özünü kapsayan bir medeniyet anlayışının temeli. Osmanlıyı iyi anlamak ve nesillere iyi anlatmak gerekiyor. Nereden geldiğimizi, bugün nerede olduğumuzu ve yarın geleceğe sağlam basarak nereye gideceğimizi çok iyi bilmemiz gerekiyor. Biz yalın kelimelerle anlatılacak öylesine bir milletin ve medeniyetin temsilcisi değiliz. Biz kelimelerin cümlelere derin manalar yüklediği ve inancı uğruna canların feda edildiği Milli Şairimiz Akif’in ifade ettiği gibi Aziz bir Ecdadın, Asım’ın nesliyiz. Cenk meydanlarında Sina’da Yavuz olduk, karadan gemileri yürüttük Fatih olduk, Niğbolu’da Yıldırım, halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi sözlerinin sahibi Çaldıran’da Mohaç’ta denizde ve karada adeta destan yazan Cihan Padişahı Sultan Süleyman olduk. Cennet mekan Ulu Hakan Aldülhamid Han olduk.Çanakkale’de ve Anafartalar’da ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ diyen Mustafa Kemal Atatürk olduk.

Dosta güven düşmana korku salan bir anlaşın mirasçıları olarak, bugün bu güzel vatanda yaşamanın haklı hazzını ve gururunu yaşıyoruz. Bizlere bu medeniyeti bu vatanı emanet eden başta Malazgirt Sultan Alparslan’dan itibaren Ertuğrul Gazilere, Osman Gazilere ve tabi ki Cumhuriyetimizin Kurucusu Atatürklere tüm devlet adamlarımıza şükran ve minnetlerimizi sunuyor, şehitlerimize rahmet, gazilerimizi saygıyla anıyoruz. Birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz daim olsun.

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.