8.4 C
Bilecik
Cuma, Aralık 2, 2022

Bilecik Turizmde Hakettiği Yere Geliyor

- Reklam -
- Reklam -

BELEDİYE BAŞKANI SELİM YAĞCI:

”BİLECİK, TURİZMDE HAK ETTİĞİ YERE ULAŞIYOR”

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamasında; turizmin önemi ve Bilecik Belediyesi’nin turizm anlamında gerçekleştirdiği proje ve çalışmalar hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Selim Yağcı, şunları kaydetti:

Dünyadaki ekonomik ve toplumsal gelişmelere paralel olarak, kişisel gelir düzeyinin yükselmesi, ulaşım araçlarının hız ve kapasite olarak artış göstermesi, haberleşme alanında yaşanan gelişmeler, turizmin gelişimini etkileyen en önemli faktörlerdendir. Turizm sağladığı döviz girdisi yanında, sermaye girişini de arttırarak oluşturduğu alt sektörlere yeni istihdam olanakları oluşturmaktadır.

Bizler gittiğimiz her yerde İlimizi anlatıyoruz. Bu çerçeveden Bilecik’imize baktığımızda, ilimiz tarihi anlamda büyük bir geçmişe ev sahipliği yaptığı halde, günümüze bu köklü tarihi dokudan pek fazla eser kalmamıştır. Buna ilişkin Bilecik’te geçmişten günümüze bir köprü oluşturarak, tarih ve kültür hazinesi şehrimizde, önemli topraklar üzerinde bulunan tarihi bölgemizi, Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmayı amaçlıyoruz. Turizm alanında düzenlenen bir çok organizasyona katılmaya ve ilimizin tanıtılması ile ilgili yapılacak her türlü çalışmaya büyük önem gösteriyoruz.

Altını çizerek tekrar ifade ediyorum ki, tarihimize şahitlik eden bu önemli toprakları Türkiye’ye ve dünyaya tanıtacak bir turizm organizasyonu gerçekleştirmeyi hedefliyor ve bu konuda çaba sarfediyoruz. Turizmi canlandırma ve ilimizin bu konuda cazibesine cazibe katabilmek için tarihi, kültürel ve doğal tüm olanakları değerlendirerek, Bilecik’e gerek ülkemizden gerek yurtdışından gelecek olan misafirlerimizi tarihte uzunca bir yolculuğa çıkarmak ve yine gelen ziyaretçilerimize Bilecik’i tanıtmak için başlattığımız çalışmalar, tüm hızıyla devam etmektedir.

BİLECİK’İN TÜM DİNAMİKLERİNİN KATILDIĞI ORTAK AKIL TOPLANTISI’NDA ŞEHRİMİZİN TURİZMİNİ KONUŞTUK

Marka şehir Bilecik’i oluşturma yolunda turizmin en büyük araç olarak kullanıldığını kaydeden Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik Belediyesi tarafından Bursa’da gerçekleştirilen ve şehrin tüm dinamiklerinin katıldığı ”Ortak Akıl Toplantısı’nda Bilecik’in turizmdeki geleceğini konuştuklarını belirtti.

Bilecik’in kuruluş ve kurtuluşun şehri olduğunu, dolayısıyla tarihi önemin yanısıra doğal güzellikleri ve yeraltı ile yerüstü özellikleri ile turizmde yıldızı parlayan bir il olduğunu mesajında aktaran Belediye Başkanı Selim Yağcı, şunları kaydetti.

Turizm sektörünün gelişmesinde en önemli unsurlardan birisi de şehirdeki asayiş ve huzurun olmasıdır. Bu anlamda Bilecik, TÜİK verilerine göre asayiş ve huzurda en öndeki şehirlerimiz arasında yer alıyor. Bununla birlikte Bilecik İnanç Turizminde de son derece güzel proje ve faaliyetleri ile öne çıkıyor. Örneğin, Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi Projesi, Yaşayan Kent Müzesi, Yöresel Ürünler Çarşısı, 1299 Uluçınar Projesi, Teleferik, Atış Poligonu ve Paintball Sahası, Hamsu Vadisi 2. etap çalışması, Sağlık ve Terapi Merkezimiz, Çocuk Trafik Eğitim Pisti gibi yeni projelerimiz iç ve dış turizm anlamında katkı getirecek projelerimizden bazılarıdır. Diğer yandan ilimiz ile birlikte ilçelerimiz de turizm anlamında son derece birbirinden güzel turistik mekan ve öğeye sahip. Osmaneli Evleri, Yenipazar Kanyonları ve Söğüt Şenlikleri yanı sıra Pazaryeri Kınık Köyü Eko Turizmi ve Çömlekçilik alanları turizm adına geleceği parlak olan alanlarımızdan sadece birkaçını oluşturuyor.

ŞEHRİMİZİ TANITICI BİRÇOK ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Bilecik Belediyesi tarafından şehrimizin tanıtılmasına ilişkin birçok etkinliğin gerçekleştirildiğini kaydeden Belediye Başkanı Selim Yağcı, ”Diğer yandan Bilecik Belediyesi olarak şehrimizi birçok anlamda tanıtıcı çalışmalara imza atıyoruz. Örneğin Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi Projesi ve bu projeye bağlı olarak hazırlanan 3 boyutlu Bilecik belgeseli, şehrimizin turizmi ve tanıtımı anlamında önemli işlevler görecektir. Yine bunun dışında Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzemiz de yerel ve ulusal anlamdaki turizm faaliyetlerimize canlılık kazandıracak çalışmalarımız arasında yer alıyor. Tüm bu faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde belki de en önemli unsur olan ulaşımı da Bilecik olarak en üst seviyelere çıkardık. Hükümetimiz tarafından gerçekleştirilen Hızlı Tren Projesinin yanısıra Bilecik Belediyesi olarak gerçekleştirdiğimiz şehirlerarası otobüs terminali ile Bilecik daha ulaşılabilir bir mekan haline gelecek.

Turizm Haftası’nı bu düşüncelerle kutluyor, sektörün değerli çalışanlarına ve yatırımcılarımıza başarı dileklerimi iletiyor, tüm kurumlar, halkımız ve esnafımız ile ortak gayretlerimiz neticesinde Bilecik’te turizmin, mümkün olan en kısa zamanda özlediğimiz seviyeye geleceğine yürekten inanıyorum.

IMG_5340-600x400 IMG_7451-600x400 IMG_8158-600x400 s

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.