16.4 C
Bilecik
Salı, Haziran 21, 2022

Bilecik’te Dünya Gıda Günü Kutlandı

- Reklam -
- Reklam -

DÜNYA GIDA GÜNÜ KUTLANDI

 

Bilecik Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından “Dünya gıda” günü nedeniyle program düzenlendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız, Bilim Sanat Merkezi’nde, Vali Ahmet Hamdi Nayir, daire müdürleri, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen ile öğrencilerin katıldığı etkinlikte, insanların temel hakkı olan gıda güvencesini sağlamanın her geçen gün daha da zorlaşacağını belirterek, aile çiftçiliğinin, dünyada açlık sorununu çözmede, sürdürebilir tarımsal faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde ve gıda güvenliğinin sağlanmasında önemli role sahip olduğunu söyledi.

Gıda güvencesini sağlamak ve sürdürülebilmenin globalleşen dünyada ancak ulusal ve uluslar arası işbirliği ile mümkün olabileceğini ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

“Dünya kaynaklarını doyumsuz bir şekilde tüketen belli zümreler aşırı beslenmeden dolayı sağlık problemleriyle uğraşan, açlığın ve yetersiz beslenmenin pençesinde kıvranan 1 milyardan fazla insan açlıktan ölmese bile beslenme ve kirli su nedeniyle ölüm tehdidi altında yaşamaktadır. Yoksulluğa bağlı olarak insanlar yeterli gıdayı üretememekte veya satın alamamaktadırlar. Yaşanan doğal afetler, mali krizler, savaşlar ve politik meseleler nedeniyle de artan gıda fiyatları bu durumu olumsuz yönde etkilemeye devam etmektedir. Dünya gıda üretim potansiyelinin tüm insanların beslenebilmesine rağmen, adil olmayan dağıtım ve israfa yönelik tüketim sistemleri problemin en önemli parçalarından birini oluşturmaktadır. Dünyada yaşanan küresel krizler ülkemizde de var olan yetersiz ve dengesiz beslenmeyi artırmıştır.”

Gıda güvencesi kapsamında gıdaya yeterli ve dengeli bir biçimde ulaşmanın tek başına yeterli olmadığını ifade eden Yıldız, Türkiye’de israfın önlenmesi konusunda son yıllarda toplumun bilinçlendirilmesi, alınan tedbir ve değişikliklerle önemli tasarruflar elde edildiğini sözlerine ekledi.

Yıldız’ın konuşmasının ardından Şeyh Edebali Üniversitesi MYO Gıda İşleme Bölümü öğretim görevlisi Mesut Kaplan ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden görevli gıda mühendisi Selda Boyacı, “Gıda arzı ve gıda güvenirliği” konulu üniversite ve lise öğrencilerine yönelik sunum gerçekleştirdi.

MUH_5917 MUH_5930

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.