13.4 C
Bilecik
Pazartesi, Haziran 27, 2022

BİLECİK’TE HAYVANLARI KORUMA KURULU TOPLANTISI

- Reklam -
- Reklam -

Bilecik Vali Yardımcısı Hıdır Kahveci başkanlığında Hayvanları Koruma Kurulu toplantısı yapıldı.

Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda, 5199 sayılı hayvanları koruma kanununun 14. maddesinde yer alan “Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasaktır” ifadesi yer aldığından yük, binek ve faytona koşulan hayvanlarla ilgili sorunlar ve çözüm önerileri ile çiftlik hayvanlarının refahına ilişkin yönetmelik kapsamında yer alan hayvanların sorunları ve denetimleri görüşüldü.

Toplantıda, Bilecik’te yük, binek ve faytona koşulan hayvanların tespit edilmesi ve kayıt altına alınması amacıyla çalışma başlatılması, hayvanlara eziyet edenler hakkında idari yaptırım uygulanacağının duyurulmasına ve çiftlik hayvanlarının bulunduğu işletmelerde hayvanlarının yaşadığı bölümlerde herhangi bir zorluk olmadan yatabileceği, dinlenebileceği, ayağa kalkabileceği, dışkı ve idrar yapabileceği bir şekilde inşa edilmesi konusunda denetimlerin yapılması kararlaştırıldı.

Çiftlik hayvanlarının bulunduğu işletme sahiplerinin konu ile ilgili bilgilendirilmesi, denetimler esnasında karşılaşılan olumsuzlukların bildirilmesi durumunda gerekli idari yaptırım uygulanacağı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne yılda bir kez konuyla bilgilendirilmesine karar verildi.

Toplantı, “Hayatımızı güzelleştiren, bizimle yol arkadaşlığı yapan tüm hayvanların hak ettiği değeri onlara verdiğimiz bir dünyada yaşamak dileğiyle dostlarımızı koruyalım” dilekleriyle sona erdi.

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.