Bilecik'te Kurban Bayramı Öncesi Kapsamlı Denetim Yapıldı - Bilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel HaberBilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel Haber

9 Aralık 2021 - 07:20

Bilecik’te Kurban Bayramı Öncesi Kapsamlı Denetim Yapıldı

Bilecik’te Kurban Bayramı Öncesi Kapsamlı Denetim Yapıldı
Son Güncelleme :

17 Eylül 2015 - 16:40

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİNDE KAPSAMLI DENETİM

Bilecik Valiliği tarafından oluşturulan komisyonda yer alan Bilecik Belediyesi, Bilecik Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve GIda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yetkililerin olduğu paydaşlar tarafından Kurban Bayramı öncesinde kapsamlı bir denetim gerçekleştirildi.

İl genelindeki kurbanlık hayvan yetiştirilen çiftlikler ve kasaplarda denetim gerçekleştiren komisyon üyeleri burada çeşitli bilgilendirme ve uyarılarda bulundu.

Bilecik Belediyesi Veteriner İşleri Müdür Vekili Nedret Avcı, gerçekleştirdikleri denetimler hakkında yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi:

”Bilecik Valiliği tarafından oluşturulan komisyonda görev alan arkadaşlarımızla birlikte ilimiz genelindeki hayvan kesim yerleri ve hayvan çiftliklerimizde denetimler gerçekleştiriyoruz. Çok önem verdiğimiz bu denetimler ile vatandaşlarımızın sağlıklı bir Kurban Bayramı geçirmesini amaçlıyoruz. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yetkililerin olduğu denetimlerde hayvanların yetiştirildiği ortamın şartları, temizlik durumu ve diğer alanlardaki başlıklarda kontroller gerçekleştiriyoruz. İl Müftülüğümüze gelen yaklaşık 20 dilekçe var. Gerçekleştirilen bu denetimlerde söz konusu bu yerlerde kurbanlık hayvanlarının kesim sonrası kanının saklanması ve depolanması gibi konular başta olmak üzere birçok noktayı göz önünde bulundurarak, denetimler gerçekleştiriyoruz. Denetimlerde ayrıca çiftlik sahiplerine çeşitli bilgiler vermekle birlikte gerektiğinde çeşitli uyarılarda da bulunuyoruz. İncelemelerde bulunduğumuz iş yeri ve kasaplardaki hijyen şartları ile suyun olup olmadığı konularını da denetliyoruz. Denetimlerimizde ayrıca kurban kesim işinin ehil kişiler tarafından yapılması uyarısında bulunuyoruz. Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden almış olduğumuz bilgilendirme afişlerini denetimlerimizde dağıtıyoruz ve Halk Eğitim Merkezi’nden diplomalı kasaplar tarafından bu işin yapılmasını belirtiyoruz.” dedi.

Veteriner İşleri Müdür Vekili Nedret Avcı, Kurban Bayramı’nın son günlerine kadar denetimlerin sürdürüleceği bilgisini verdi.