Bilecik’te Motosiklet Ambulanslar Göreve Başladı - Bilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel HaberBilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel Haber

5 Aralık 2021 - 01:27

Bilecik’te Motosiklet Ambulanslar Göreve Başladı

Bilecik’te Motosiklet Ambulanslar Göreve Başladı
Son Güncelleme :

13 Eylül 2014 - 0:46

Söğüt şenliklerinin açılış töreninde Bilecik Sağlık Müdürlüğünün yeni hizmete giren 112 motosikletli acil yardım ekibi günün en dikkat çekici sürpriz  gelişmesi olarak izlendi.

Acil sağlık hizmetlerinin hızlı, etkin ve eksiksiz bir şekilde sürdürülebilmesi için kullanılan ambulansların önemi çok büyüktür. İlimizde ambulans filomuzu güçlendirmek, olay yerine daha çabuk ulaşmak, daha kaliteli hizmet sunmak için; Acil Sağlık Hizmetlerinde kullanılmak üzere 112 motosikletli acil yardım ekibi kuruldu.

Trafiğin yoğun olduğu alanlarda, toplu gösterilerde, törenlerde ve benzeri pek çok toplumsal olayda vatandaşımıza hızlı ve zamanında hizmet vermeyi amaçlayan 112 motosikletli acil yardım ekibi ilimizde oluşturulmuştur. 112 motosikletli acil yardım ekibinde motosiklet tutkunu hekim, paramedik ve att görev yapmaktadır.

Bu araçlarda kalbi duran bir hastanın elektroşokla yeniden canlandırılabilmesini sağlayacak  cihaz, solunumu duran bir hastanın desteklenebileceği ventilatör, kırık ve travmalarda kullanılacak boyunluk ve atel, yanıklarda kullanılacak setler, acil tıbbi müdahalenin yapılabilmesini sağlayan ilaç, serum ve her türlü cihaz bulunmaktadır.

Motosikletli 112 ekiplerinin müdahalesinden sonra olay yerine kara ambulansı da daha sonra intikal etmektedir. Ambulansın giremediği dar sokaklara, yayaların kalabalık olduğu yerlere ve trafik kazalarında yolun tıkalı olduğu gibi durumlarda ambulansın yetişmekte güçlük çektiği yerlere daha önce ulaşarak yaralı veya hastaya ilk müdahaleyi gerçekleştirmekte, hastaneye sevk edilmesi gereken kişileri, nakle hazır hale getirerek, ambulanslara teslim etmektedirler.

MUH_6479-505x400