Ana Sayfa Bilecik 15 Ekim 2014 436 Görüntüleme

BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRÜ HÜSEYİN BİNGÖL, ÜRÜN GÜVENLİĞİ HAFTASI NEDENİYLE BASIN AÇIKLAMASINDA BULUNDU

Öncelikle Güvenli Ürünün tarifini yapacak olursak; Kullanım süresi içerisinde, normal kullanım koşullarında risk taşımayan veya kabul edilebilir ölçülerde risk taşıyan ve temel gerekler bakımından azami ölçüde koruma sağlayan ürüne “Güvenli Ürün” denir.

Ürünün piyasaya arzı veya dağıtım aşamasında veya ürün piyasada iken ilgili teknik düzenlemeye uygun olarak üretilip üretilmediğinin ve güvenli olup olmadığının denetlenmesi veya denetlettirilmesi ile güvenli olmayan ürünlerin güvenli hale getirilmesinin temin edilmesi ve gerektiğinde idari yaptırım uygulanmasına Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) denilmekte olup ilimizde Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüz tarafından bu denetimler yapılmaktadır.

Yaptığımız Piyasa Gözetimi ve Denetimi ile, Tüketiciler ile diğer kullanıcıların sağlığını, can ve mal güvenliğini korumak, iktisadi aktörler arasındaki haksız rekabeti önlemek ve üretimin yüksek standartlara ulaşmasına hizmet ederek, Türk ürünlerinin yurt dışındaki imajını ve rekabet gücünü arttırmak amaçlanmaktadır.

2014 yılı içerisinde İl Müdürlüğümüz bu kapsamda toplam 6 denetim personeli ile; Sanayi Ürünleri alanında 211 adet ürünün piyasa gözetimi ve denetimi yapmış ve bu ürünlerden 26 adet ürünün teknik mevzuatına uygun olmadığı tespit edilerek gerekli işlemler başlatılmıştır. Ayrıca Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğümüz kapsamında da, İlimizde bulunan akaryakıt ve LPG satış istasyonlarına yönelik olarak 927 adet sayaç denetimi yapılmış ve 21 adet sayaca idari para cezası uygulanmıştır. Yine Bakanlığımız ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında da 158 adet benzin ve motorin numunesi test edilmiş olup herhangi bir aykırılığa rastlanmamıştır.

!!! UYGUNSUZ OLDUĞU BELİRLENEN ÜRÜNÜN ÜRETİCİSİNİ BİLDİRMEYEN DAĞITICI VEYA SATICI, ÜRETİCİ OLARAK KABUL EDİLEREK, TÜM YAPTIRIMLAR DAĞITICI VEYA SATICIYA UYGULANACAĞINI UNUTMAYALIM !!!

Bir ürünün güvenli olup olmadığını anlamanın en önemli yolu, ürün üzerinde bulunan işaret ve bilgilerin kontrol edilmesidir. Bu nedenle satın aldığınız ve kullandığınız ürünlerin üzerinde     veya diğer uygunluk işaretlerinin olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

!!! ÜRÜNLERE    İŞARETİ İLİŞTİREREK PİYASAYA SUNMAK ÜRETİCİNİN SORUMLULUĞUNDADIR !!!

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

*

code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

BİLECİKSES