BŞEÜ’DE NEVRUZ COŞKUSU - Bilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel HaberBilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel Haber

9 Aralık 2021 - 07:26

BŞEÜ’DE NEVRUZ COŞKUSU

BŞEÜ’DE NEVRUZ COŞKUSU
Son Güncelleme :

28 Mart 2019 - 11:26

Baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı, her yıl olduğu gibi bu yıl da Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde coşkuyla kutlandı. Meslek Yüksekokulu önünde gerçekleşen kutlamaya Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş başta olmak üzere, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nurgül Özbay, Prof. Dr. Harun Mindivan ve Prof. Dr. Hanife Mut, Üniversite akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı. Kutlamada örs üzerinde demir dövüldü, geleneksel Nevruz ateşi yakıldı ve fidanlar toprakla buluşturuldu.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Rektör Taş, Orta Asya’dan Balkanlar’a kadar uzanan, sadece Türkler tarafından değil, İrani, Arnavut, Kürt vb. başka dünya halk ve toplulukları tarafından da yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibarıyla baharın gelişini ifade eden bir bayram olduğunu söyledi. Rektör Taş konuşmasına şöyle devam etti:

“Nevruz Bayramı baharın, yeniden canlanmaya başlayan doğanın insanlara sunduğu bolluğu, bereketi, sevgiyi, kardeşliği, paylaşmayı ve dostluğu simgeler. 28 Ekim 2009 tarihinde toplanan Birleşmiş Milletler Kültür Mirası Koruma Kurulu, tarihi çok eskilere dayanan Nevruz Bayramını Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi’ne dâhil etmiş ve 2010 yılından itibaren Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Mart gününü “Dünya Nevruz Bayramı” olarak ilan etmiştir. Bugün artık Nevruz Bayramı pek çok ulus tarafından yeni yılın başlangıcı, baharın uyanışı kabul edilmekte ve kutlanmaktadır.

Nevruz, çeşitli kültür çevrelerinde, farklı etnik gruplarda farklı bir muhtevaya ve anlama da sahip olmuştur. Kültürler arasındaki iletişim sonucunda çeşitli kültürlere girmiş ve benimsenmiştir. Eldeki tarihi kaynaklardan hareketle en eski Türk adetlerinden, bayramlarından biri olduğu bilinmektedir. Yeni yılın başlangıcı, yenilik, coşku, canlanma gibi nitelikler hiç değişmeden yüzyıllar boyunca yaşanagelmiştir. Bugün hep birlikte kutladığımız Nevruz Bayramı’nın yarattığı coşkunun, heyecanın, güzelliklerin her daim sizlerle birlikte olmasını diliyorum, bayramın, Üniversitemiz mensuplarına, sevgili öğrencilerimize hayırlar getirmesini, barış, huzur ve kardeşlik getirmesini temenni ediyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.”

Açılış konuşmasının ardından, Rektör Taş ve Rektör Yardımcıları güç ve kudretin sembolü olarak örste demir dövdüler. Geleneksel Nevruz ateşinin yakılmasıyla devam eden programda, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile Genç Tema Kulübü’nün hazırladığı fidanlar toprakla buluşturuldu. Kutlama töreni, pilav ikramı ile sona erdi.