CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI AÇILIŞ PROGRAMI - Bilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel HaberBilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel Haber

24 Ocak 2022 - 06:10

CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI AÇILIŞ PROGRAMI

CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI AÇILIŞ PROGRAMI
Son Güncelleme :

12 Ekim 2015 - 15:04

CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI AÇILIŞ PROGRAMI

Bilecik İl Müftülüğü tarafından Camiler ve Din Görevliler Haftası nedeniyle, açılış programı düzenlendi.

Bilecik Şeyh Edebali Kongre Merkezinde gerçekleştirilen programa; İl Müftüsü Necati Akkuş, Şeyh Edebali Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyeleri Şemsettin Ulusal, Mustafa Baş, İl Müftü Yardımcıları, Şube Müdürleri, Din Görevlileri ve Kur’an Kursu Öğreticilerinin katıldı.

Program İl Müftüsü Necati Akkuş’un açılış konuşmasıyla başladı. Müftü Akkuş açılış konuşmasında; “Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlu olsun. Cenab-ı Hak hepimizin hakkında hayırlara vesile kılsın inşallah.

Yaklaşık 25 yıldan beri kutlana gelen Camiler ve Din Görevlileri Haftasının bu seneki konu başlığı “ Cami ve Namazla Arınma.” Bilecik Müftülüğü olarak ilk programımızı dün sabah Namaz gençler buluşmasıyla gerçekleştirdik. Bugün aramızda iki eski Başkanlık mensubumuz var. Diyanet İşleri Başkanlığımızın Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Şemsettin Ulusal ve Başkanlık Başmüfettişlerimizden Mustafa Baş Bey. Yeni Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Öğretim Üyeleri. Bu bizim için bir gurur vesilesi. Kendilerine sizin adınıza hoş geldiniz diyorum. Şeref verdiniz. Bugün bizimle iki konuyu paylaşacaklar; Cemaat, cami ve görevli ilişkisi, diğeri de, birbirimiz arasındaki, personelimizin birbirleri arasındaki teşriki mesai ile ilgili bizleri tecrübeleriyle bilgilendirecekler. Ümit ediyorum inşallah, onların bu seminerleri bizim için bir ufka ufuk açılmasına, zihin açılmasına vesile olacaktır.

Camiler bizim için sadece mabetler, namaz kılınan tapınaklar değildir. Camiler bizim için aynı zamanda bir sığınma, aynı zamanda bir arınma, aynı zamanda bir bilgilenme ve aynı zamanda da vahdetimizin timsali olan özel mekânlardır. Kâbe-i Muazzama yeryüzünde hangi işlevi görüyor ise, camilerimizde O’nun bir şubesi olarak aynı işlevi görüyorlar. Bizim için birleşmenin, kaynaşmanın, vahdetin, kardeşliğin, paylaşmanın, bilgi paylaşımının, tecrübe paylaşımının, manevi bir atmosferi paylaşmanın yegâne mekânlarıdır.

Özellikle bu sene seçilen tema “Cami ve Namazla Arınma” konusu, çok önem/ehemmiyet arz ediyor. Çünkü toplumumuzun son yıllarda en fazla ihtiyaç duyduğu şey, birbirimizle olan kenetlenmemiz, birbirimizle olan yakınlaşmamız ve namazı ikame etme namazı ayağa kaldırma diyebileceğimiz, namazlı bir toplum oluşturma diyebileceğimiz bir konuya isabet ediyor. Bu açıdan da ben önemsiyorum.

Ben bu vesileyle tekrar misafirlerimize hoş geldiniz diyorum. Sizlere de Yüce Mevla’dan hayırlı vazifeler, hayırlı işler, hayırlı ömürler, hayırlı akıbetler diliyorum. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Bilecik İl Müftülüğü Camiler ve Din Görevlileri Haftası açılış programı, Şeyh Edebali Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyeleri Şemsettin Ulusal ve Dr. Mustafa Baş tarafından verilen seminerle sona erdi.

121015camilerhaftasıaçılışp_7727-1-640x400 121015camilerhaftasıaçılışp_7727-5 MUH_5493 121015camilerhaftasıaçılışp_7727-2-640x400 121015camilerhaftasıaçılışp_7727-4-640x400