Ana Sayfa Bilecik 25 Şubat 2015 349 Görüntüleme

Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma

Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (ÇATAK) projesi toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik koruma programını tercih eden üreticilerin desteklenmesidir.

ÇATAK kapsamındaki İller her yıl Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenmekte olup ilimiz de projeden yararlanan iller arasında bulunmaktadır. Proje uygulama alanları İl Komisyonunun kararı ile sorunlu tarım alanlarında iyileştirme olanakları gözetilerek seçilmekte ve üç kategori başlığında çalışmalar sürdürülmektedir.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı şube Müdürlüğümüzce yürütülen ÇATAK projesi çalışmaları 2015 yılı programını görüşmek amacıyla, 23 Şubat 2015 Pazartesi günü İl Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ başkanlığında tüm İlçe Tarım Müdürlerimiz toplanmışlardır.

Toplantıda ÇATAK programı uygulama kategorileri ve ilimiz sorunlu tarım arazilerinin durumu görüşülmüş, uygulamada yaşanan sıkıntılar çözüm yolları ve genel potansiyellerin değerlendirmesi yapılarak 2015 yılı uygulama alanları belirlenmiştir. Uygulama alanlarına ilişkin komisyon kararı alınarak Bakanlığımız ilgili birimine onay için gönderilmiştir.

Komisyon kararı gereğince belirlenen alanlarda 2. Kategoride toprak ve su yapısının korunması başlığında, yoğun taşlılık sorununun giderilmesi ve organik madde miktarının arttırılması amacıyla taş toplama ve çiftlik gübresi uygulamalarını gerçekleştiren çiftçilerimizin desteklenmesi öngörülmektedir.3. Kategori çerçevesinde, çevre dostu tarım teknikleri ve kültürel uygulamalardan; su kullanımını asgariye indirecek uygun basınçlı sulama yöntemlerinden birinin kullanılması ile kontrollü ilaç ve gübre kullanımı uygulanmalarının destekleme kapsamına alınmasına komisyonumuzca karar verilmiştir.

Alınan kararların Bakanlığımızca onaylanmasının ardından ilgili ilçe ve köylerimizde gerekli duyurular yapılarak projenin uygulanmasına başlanacaktır.

2-21-600x400 1-11-600x400

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

*

code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

BİLECİKSES