14.4 C
Bilecik
Pazar, Haziran 19, 2022

Cumhuriyet Halk Partisi, Vatan Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Türk Kadınlar Birliği alternatif tören düzenledi.

- Reklam -
- Reklam -

19 Mayıs Atatürk`ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı nedeniyle Cumhuriyet Halk Partisi, Vatan Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Türk Kadınlar Birliği alternatif tören düzenledi.
Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk anıtına çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan törende Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik İl Başkanı Metin Yaşar ile Türk Kadınlar Birliği Bilecik Şube Başkanı Ayla Ercan günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.
Türk Kadınlar Birliği Bilecik Şube Başkanı Ayla Ercan yaptığı konuşmada Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı olarak gördüğü 19 Mayıs 1919’un önemini ve değerini vurguladı.

Türk Kadınlar Birliği Bilecik Şube Başkanı Ercan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:“Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı 19 Mayıs 1919’dur. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün; ‘Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir.’diyerek Samsun’a çıkması bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur.
Bu tarih ile birlikte Türk Milleti kendi makûs tarihini tersine döndürmeye başlayarak esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır. Kurtuluş Savaşı bu destanın adı, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu destanın yaşatan milletin kalbidir.19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan özgürlük ateşi TBMM’nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümü o günlere borçluyuz. Temelleri yine o günlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan milli egemenlik ilkesiyle birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği gençlere büyük görevler düşmektedir. Binlerce şehit vererek sıkıntı ve yokluklar içinde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti gençliğimize emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak en başta gelen görev ve sorumluluğumuz olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.

Atatürk diyor ki; “Yetişecek çocuklarımıza görecekleri tahsilin sınırı ne olursa olsun. Her şeyden önce Türkiye’nin geleceğine, kendi benliğine, milli ananelerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.”Bu güzel bayram hepimize kutlu olsun.”
Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik İl Başkanı Metin Yaşar ise yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Gönül isterdi ki böyle anlamlı bir günü ufacık mekanlarda değil de, 10 yıl önceki gibi, stadyumlarda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimizin öncülüğünde, çoluk çocuk, genç yaşlı omuz omuza, gönül gönüle kutlayalım. Ama ne yazık ki mevcut iktidar insanların ulus olma, millet olma bilincini silmek ve bu anlamda milli değerlerimizi her geçen gün tahrip ederek, bayramlarımızı bile şu küçücük alanlara sığdırma gayreti içerisindedir. Bizler, bu ülkede yaşayan Cumhuriyetçiler, Atatürkçüler, laikler, yurtseverler olduğu sürece, milli günlerimizi unutmadığımızı ve unutturmayacağımızı haykırmak için bugün bu alandayız.
Her ne kadar birileri kabul etmese de, 19 Mayıs 1919 Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş yıl dönümüdür. Eğer Gazi Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkmasaydı, o ateşi yakmasaydı, emperyalizme ve onların uzantılarına karşı halkı ayaklandırmak için bir çıkış yapmasaydı, Erzurum ve Sivas Kongreleri ve akabinde 23 Nisan 1920’de TBMM açılmayacaktı, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan edememiş olacaktık. Bunun için bizler diyoruz ki, 19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş yıl dönümüdür. Her ne kadar başkaları bunu kabul etmese de tarihi gerçekler hepimize bunu göstermektedir. Diğer bayramlarımız da elbette önemlidir ama 19 Mayıs çok farklı bir gündür. Biz bu meydanlardan diyoruz ki, bizler, bu ülkenin yurtseverleri, devrimcileri, aydınları, cumhuriyetçileri var olduğumuz sürece, bu öneli ve kutsal günlerimizi unutturamayacaksınız.”

chp3 chp4 chp5 chp chp2

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.