12.4 C
Bilecik
Pazar, Ekim 2, 2022

Demişas İşçileri Greve Çıktı

- Reklam -
- Reklam -

Bilecik’te metal işleme alanında faaliyet gösteren bir fabrikada çalışan, DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş üyeleri greve çıktı.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası arasında düzenlenen toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamamasından dolayı, alınan grev kararında, Bilecik’in Vezirhan beldesinde metal işleme alanında faaliyet gösteren fabrika işçileri, fabrika bahçesinde greve çıktı.

Birleşik Metal İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Bayram Kavak, metal işçilerinin ağır çalışma koşulları ve uzun çalışma süreleri nedeniyle ciddi ağır sağlık sorunları yaşadıklarını iddia etti.

Fabrikalarda çalışan işçilerin emeklerinin karşılıklarının ödenmediğini iddia eden Kavak konuşmasında şunları söyledi, “Metal iş kolunda çalışan bir işçinin aylık en düşük çıplak ücreti net 866 Türk Lirasıdır. MESS bu işçilere net 100 lira artış öneriyor. Bu işçiler iş kolunun yüzde 60’ını oluşturuyor. MESS, ucuz işçilik sisteminin kalıcılaştırmak, işçilerin en önemli hak arama aracı olan toplu sözleşmelerini etkisiz kılmak için en düşük ücret artışlarına ek olarak 3 yıllık sözleşme öneriyor. MESS, aynı işi yapan işçiler arasındaki ücret farklarının kapanmasını istemiyor. Çünkü işçilerin birliğini istemiyor. MESS metal işçilerinin kendi ücret zamlarını örgütsüz, sendikasız kesimlerin ücret zamlarıyla kıyaslayıp halinize şükredin demeye getiriyor. Metal işçilerinin gerçek temsilcisi olan Birleşik Metal İl’in sorunlarını tespit eden ve makul çözüm yolları öneren teklifinin hiç dikkate almadan, on binlerce işçiyi ve ailesinin yok sayarak işbirlikçisine imzalattığını bize de imzalatacağını zannediyor. Grev kararı üyelerimizle birlikte alınmış bir karardır ve kimse başka amaçla hareket etmiyor. Birleşik Metal İş üyelerinin onay vereceği bir toplu sözleşme imzalamanın mücadelesini örüyor. Emek işçilerinin de ekmeklerini büyütmekten başka bir amaçları yok.

Yapılan basın açıklamasının ardından, işçilere grev önlükleri giydirildi. Grup daha sonra, halay çekerek, slogan attı.

Greve, Eskişehir’de faaliyet gösteren, Kristal İş Sendikası, DİSK, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Emek Partisi, Emekçi Hareket Partisi , Türkiye Komünist Partisi, CHP Bilecik Merkez İlçe Başkanı Gültekin Çalışkan, MHP Bilecik Merkez İlçe Başkanı Mustafa Aydemir ve fabrika işçileri katıldı.

Demisas-Iscileri-eylemde-bilecik-1 Demisas-Iscileri-eylemde-bilecik-2 Demisas-Iscileri-eylemde-bilecik-3 Demisas-Iscileri-eylemde-bilecik-4 Demisas-Iscileri-eylemde-bilecik-5 Demisas-Iscileri-eylemde-bilecik-6 Demisas-Iscileri-eylemde-bilecik-7 Demisas-Iscileri-eylemde-bilecik-8 Demisas-Iscileri-eylemde-bilecik-10

 

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.