10.4 C
Bilecik
Cumartesi, Ekim 1, 2022

EMURUN EKONOMİK KAYBI İÇİN 6 ARALIK’TA MEYDANLARDAYIZ

- Reklam -
- Reklam -

MEMURUN EKONOMİK KAYBI İÇİN 6 ARALIK’TA MEYDANLARDAYIZ

TÜİK verilerine göre 2014 Tüketici Fiyat Endeksi aylık % 0,18 arttı. Yani yılın ilk 11 ayında % 9,15 artış gerçekleşti. Enflasyonun bu şekilde artış göstermeye devam etmesi halinde, yılsonu itibariyle memurların ücret kayıpları 240 TL olacaktır.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan geçtiğimiz günlerde, 2014 yılı ekonomik verilerini revize eden açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamalara göre, 2014 yılı için ön görülen %5.3’lük enflasyon tahmini revize edilmiş, %9,4 olarak gerçekleşeceği ve yine büyüme hedefinin tutmayacağı ifade edilmiştir.

Hükümetle 2014 ve 2015 yılı memurların ekonomik ve sosyal haklarını geliştirmek için pazarlık masasına oturan Memur-Sen, 2014 yılı için 123 TL seyyanen zamma razı olmuş, 2015 yılı için ise 3+3 yüzdelik artışın altına imza atmıştır. 2014 yılı için enflasyon farkı da talep etmeyen ve mutabakat metnine böyle bir ifade koydurtmayan malum Konfederasyon, uzun yıllardan bu yana ilk defa memurların enflasyon farkı almasını da engellemiş oldu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ise ısrarla memura enflasyon farkı verilmeyeceğini ifade etmişti.

YÜZDE 12 EK ZAM İÇİN MEYDANLARDA OLACAĞIZ

Türkiye Kamu-Sen’in Temmuz ayından bu yana gerçekleşen enflasyonu işaret ederek, ek zam talep etmesi bu hususta eylemlilik süreci başlatması karşısında, memurların emeğini, alın terini masada bırakıp, iktidara peşkeş çeken Malum Sen sessizliğini sürdürüyor.
Hükümetin Memur-Sen’le yaptığı mutabakat sonucu 2014 yılı için 123 TL seyyanen zammın ortalama memur maaşlarına yansıması %5,2 olmuştur.

Ülkemizde 2014 yılı Haziran ayı ilk altı aylık enflasyon %5,7 olarak gerçekleşmiş böylece Temmuz ayından itibaren memurlar enflasyon altında ücrete mahkum edilmişlerdir. Hükümetin revize ettiği ve %9,4 olarak öngördüğü 2014 yılı enflasyonu yıl sonunda bu şekilde gerçekleşirse, memurların enflasyon karşısındaki kayıpları aylık %4,2’ye yükselecektir.

Yaşanan ekonomik gelişmeler üzerine enflasyon farkı ödenmesi yolundaki tüm girişimlerimiz “Toplu sözleşme hükümlerinin dışına çıkamayız” gerekçesiyle geri çevrildi. Doğalgaza, elektriğe, suya %9 zam yapıldı. Gıda fiyatları son 9 ayda %11 artarken, et ve ekmek %11, ulaşım %20, meyve %38 zamlandı. Ailenin zorunlu harcamaları 9 ay içinde tam 363 lira yükseldi. Memur-Senin hükümetle imzaladığı toplu sözleşme neticesinde; 2,6 milyon memur ile 1,9 milyon memur emeklisi ciddi manada ekonomik kayba uğramıştır. Kamu çalışanlarının kayıplarının telafisi için % 12 EK ZAM talebiyle 6 Aralık 2014 Cumartesi günü Ankara’da “Ek Zam Mitingi” gerçekleştirerek, talebimizi bir kere daha ifade edeceğiz.

UNUTMAYALIM Kİ;İNSANCA YAŞAMANIN TEMELİ HAK ETTİĞİNİZ HAKLARIN GASPEDİLMESİNİ ÖNLEMEKTİR..

EYLEME SEN DE KATIL, SESİMİZE SES, GÜCÜMÜZE GÜÇ KAT…

6 ARALIK 2014 CUMARTESİ SAAT 04:00’DA BİLECİK TERMİNALİNDEN HAREKET EDİYORUZ.SAAT 04:30’DA BOZÜYÜK KASIMPAŞA CAMİSİ ÖNÜNDEN EYLEME KATILACAK ARKADAŞLARIMIZI ALIP ANKARA’YA EMEK MÜCADELEMİZ,HAKLARIMIZ İÇİN YOLA ÇIKIYORUZ…04.12.2014

CÜNEYT TAŞKESEN

TÜRK BÜRO-SEN.BİLECİK İL TEMSİLCİSİ

 

 

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.