16.4 C
Bilecik
Çarşamba, Eylül 28, 2022

Eski kağıt fabrikası, kağıt müzesi oldu

- Reklam -
- Reklam -

Cumhuriyetin ilk sanayi kuruluşlarından eski SEKA Kağıt Fabrikası’na ait belgelerin yer aldığı SEKA Kağıt Müzesi Dokümantasyon Merkezi açıldı.

Kocaeli Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, 1,5 yıldır devam eden restorasyon çalışmalarının ardından fabrikanın Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın en büyük kağıt müzesi olarak hizmete gireceği belirtildi.

Personel lojmanı olarak kullanılan fabrikaya ait binanın restore edilerek dokümantasyon merkezine dönüştürüldüğü kaydedilen açıklamada, merkezde arşivlerdeki kitap, dergi, fotoğraf ve belgelerin araştırmacıların kullanımına sunulduğu vurgulandı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Merkezde SEKA Kağıt Fabrikaları Kurucu Müdürü Mehmet Ali Kağıtçı’ya ait eserlerden oluşturulmuş küçük bir kağıtçılık ihtisas kütüphanesi de yer alıyor. Kütüphanede Türkçe, Fransızca, İngilizce ve Almanca 4 bin 392 kitap, 4 bin 481 dergi ve belgeyle toplam 8 bin 873 eser yer alıyor. Ayrıca kağıt fabrikalarından kalma ve SEKA Kağıt Müzesi koleksiyonuna ait evrak, fotoğraf, dergi, doküman ve multimedya türü materyaller bulunuyor. Kağıt fabrikasından kalan 10 bin civarında fotoğraf orijinal ve dijital haliyle korunuyor. Araştırmacılar, SEKA Kağıt Müzesi’nde istedikleri bilgi ve belgeye dijital ortamda kolaylıkla ulaşabilecek.”

kaynak:trthaber

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.