8.4 C
Bilecik
Cuma, Aralık 2, 2022

ESNAF BİTKİSEL ATIK YAĞ TOPLAMA PROJESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİLİYOR

- Reklam -
- Reklam -

Bozüyük Belediyesi tarafından atık yağların çevreye verdiği zararı önlemek amacıyla atık bitkisel yağların toplanması ve geri dönüşümünün sağlanacağı “Evlerden Bitkisel Atık Yağ Toplama Projesi” kapsamında lokantalar tek tek gezilerek bilgilendiriliyor ve atık yağlarını çöpe yada kanalizasyona atmamaları için uyarılıyor.

Bozüyük Belediyesi tarafından uygulamaya konulan “Evlerden Bitkisel Atık Yağ Toplama Projesi” ile bitkisel yağların toplanarak geri dönüşümünün sağlanması amaçlanıyor. Proje kapsamında daha önce okullara yönelik bilgilendirme toplantısı yapılmış ve okullara atık yağ toplama bidonları yerleştirilmişti. Proje çalışmalarının devamında ise vatandaşların konu hakkındaki duyarlılığını ve bilgisini arttırmak amacıyla yetkililer ilçe genelinde atık yağ üreten lokanta ve yemek üretim merkezlerini gezerek broşür dağıtıyor, bilgilendiriyor ve atık yağ bidonlarının temin edilmesi isteniyor.

Yemek firmalarına yapılan ziyaretlerde lavabo ve çöpe dökülen 1 litre bitkisel atık yağın 1 milyon litre su kaynağını kirleterek kuşlara, balıklara ve diğer canlı türlerine zarar verdiği, kanalizasyon hatlarının tıkanmasına neden olduğu, kanalizasyon işletme maliyetini arttırdığı, geri dönüşüme kazandırılan atık yağların çevreye hiçbir zarar vermeyeceğini, toplanan atık yağlardan elde edilen gelirin %50’sinin Türkiye Çevre Koruma Vakfı’na (TÜÇEV) bağışlanarak engelli kişiler için harcanacağı anlatılıyor. Uygulamaya konulan proje ile evlerdeki bitkisel atık yağlar muhtarlıklar, ilköğretim okulları, camiler, belediye ve çok katlı sitelerde oluşturulan toplama merkezlerinde toplanıyor. Herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bu toplama merkezlerine yerleştirilen bidonlarda toplanacak atık yağlar firma tarafından alınarak atıkların geri dönüşümü sağlanacak.

Atık Yağ Toplama Kampanyası Esnaf Bilgilendirme 1 Atık Yağ Toplama Kampanyası Esnaf Bilgilendirme 2 Atık Yağ Toplama Kampanyası Esnaf Bilgilendirme 3

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.