17.4 C
Bilecik
Cuma, Ağustos 19, 2022

Futbolda “Yeşil Tribün” dönemi

- Reklam -
- Reklam -

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile İttifak Tüm ortaklık Konyaspor, çevreyi ve doğayı korumak için “Yeşil Tribün” projesi başlattı.

İlki geçen haftaki Konyaspor maçında uygulanmayan başlanan proje kapsamında 5 tane plastik yada cam şişe atığı getiren taraftara parasız bilet verildi.

Yeşil-beyaz renklere haiz Konyaspor, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile sporda da çevre korumanın bilinci artması ve atıkların geri dönüşümünün sağlanıp ekonomiye tekrardan kazandırılması için “Yeşil Tribün” projesi başlattı.

İlki geçen hafta hayata geçirilen proje kapsamında Konyaspor taraftarı, 17-19 Kasım tarihleri içinde 5 tane plastik ya da cam atık şişeyi Stadyum Passolig Gişesi yanına kurulan çevre standına bıraktı.

Atık şişeleri teslim edenlere, stant görevlisinden alacakları alıntı ile Passolig gişesinden maç bileti yüklendi.

Projeye destekleyen yandaş geçen pazar günü oynanan İttifak Tüm ortaklık Konyaspor-Çaykur Rizespor müsabakasını seyretme şansı oldu.

1000 yandaş destek verdi

İttifak Tüm ortaklık Konyaspor Başkanı Fatih Özgökçen, projeye geçen hafta ortalama 1000 taraftarın destek bulunduğunu ve 5 bin civarında plastik ve cam şişe toplandığını belirtti.

Özgökçen, son yıllarda organik kaynakların bilinçsiz kullandığına dikkat çekti.

“Yeşil Tribün projesi hepimiz tarafınca ilgi ve alakayla karşılandı. Bildiğiniz gibi, insanoğlu olarak çevremizi kendi elimizle kirletiyoruz. Bizlere verilen nimetleri hoyratça kullanıyoruz. Bugün genel itibarıyla baktığınız süre azalan su kaynakları, iklim değişimleri, ısı farklarının değişkenliğinin artması bizi başkaca işlemler hayata geçirmeye sevk ediyor. Dolayısıyla çevremizi ilk olarak biz korumalıyız. Bu aşamada bir farkındalık projesi oluşturmak adına Konyaspor Kulübü olarak Yeşil Tribün projemize Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’yla ortaklaşa başladık. Son aşama ilgi ve ilgi görmüş oldu. Esasında burada kişisel anlamda katılımın oldukça olup olmaması bizi bu projeye itmedi fakat amaç bir farkındalık oluşturmaktı.”

Ev sahipliği yaptığımız maçlarda değişik çevre projelei yapacağız”

“Yeşil Tribün” projesinin spor kulüpleri içinde ilk bulunduğunu ifade eden Özgökçen, çevreyi korumaya yönelik hem bu projenin hem de başka projelerin bundan sonrasında da kendi sahalarında oynayacakları maçlarda devam edeceğini kaydetti.

“Biz Konyaspor Kulübü olarak değişik farkındalık projeleri geliştireceğiz. Yalnız Yeşil Tribün değil. Ev sahipliği yaptığımız maçlarda değişik çevre projeleri yapacağız. Bunlar da peyderpey ortaya çıkacak. Yeşil Tribün projesi, bir spor kulübünün yapmış olduğu ilk çevre projesidir. Bizim için mühim olan ne kadar atık toplandığı değil, bunun kamuoyunda tesirinin ne kadar olduğuydu. Gördüğüm kadarıyla da insanoğlu takdirle karşıladı. Biz bireyler olarak bizlere emanet edilen ve evlatlarımıza bir miras olarak bırakacağımız bu dünyada çevreyle ilgili daha kırılgan davranmalıyız. Biz ne kadar kırılgan davranırsak çocuklarımıza o denli yaşanılabilir bir dünya bırakırız.”

kaynak:trthaber

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.