Gelen Bağdat Ve Erbil Petrolü - Bilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel HaberBilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel Haber

9 Aralık 2021 - 07:39

Gelen Bağdat ve Erbil petrolü

Gelen Bağdat ve Erbil petrolü
Son Güncelleme :

15 Eylül 2014 - 14:57

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’ye, Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattından günlük yaklaşık 200 bin varil petrol geldiğini belirterek, “Bunun içerisinde ‘Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) petrolü’ diye bir petrol yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Katar’ın başkenti Doha’daki temaslarında eşlik eden Yıldız, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin uluslararası arenada özellikle itibarla alakalı bir problem yaşamasını isteyen kesimler olduğuna işaret eden Yıldız, Türkiye’nin, Kerkük-Yumurtalık Ham Petrol Boru Hattı’ndan aldığı petrolün Bağdat ve Erbil petrolü olduğunu, aynı zamanda bu petrolün hangi kuyulardan üretildiğine dair de raporlar bulunduğunu belirtti.

IŞİD’in, Irak’ta bulunan Beyci rafinerisini ele geçirmesinden sonra petrol ürünleri tedarikiyle alakalı Kuzey Irak’ın ihtiyaçları olduğunu ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

“Sayın Neçirvan Barzani Türkiye’ye geldiğinde de bu konu işlendi. Biz de petrol ürünleriyle alakalı böyle bir tedarikte bulunabileceğimizi söylemiştik. Bununla alakalı sevkiyatlar devam ediyor. Ham petrol alımı ve karşılığında da petrol ürünleriyle alakalı sevkiyat devam ediyor. Daha fazla ihtiyaçları varsa, başka ülkelerden tedarik ediyor olabilirler ama bu kapasite artarak devam edecek.”
kaynak:trthaber