9.4 C
Bilecik
Cuma, Aralık 2, 2022

Hasar Tespit Komisyonu Toplandı

- Reklam -
- Reklam -

​İlimizde doğal afetlerden etkilenen çiftçilerin borç ertelemelerini görüşmek üzere il hasar tespit komisyonu İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda toplandı.

Vali Yardımcısı Halil İbrahim ACIR başkanlığında yapılan toplantıya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun YILDIZ, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Veysel SELBİ, Milli Emlak Müdür Yardımcısı Nusret ŞAHİN, Tarım Kredi Kooperatifi Müdür Vekili Esat Erdem YÜKSEL ve Ziraat Odası Başkanı Ahmet SEVİNEN katıldı.

Bakanlar Kurulunun 2014-6355 Sayılı Kararname ile aşırı sıcak, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, dolu, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum gibi doğal afetlerden etkilenerek ve 23.08.2013 ile 31.12.2014 tarihleri arasında ürünleri, ekilişleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları %30 oranında zarar gören Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi borçları ertelenmesine ilişkin olarak görüşme yapmak ve karar almak üzere Hasar Tespit Komisyonu İl Müdürlüğümüz Toplantı salonunda toplandı.

Toplantıya dair konuşma yapan İl Müdürümüz YILDIZ, doğal afetlerden %30 ve üzerinde etkilenen ayrıca çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçilerin Ziraat Bankasına ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi borçlarının erteleneceğini söyledi. Böyle durumlarda tarım sigortalarını yapmalarının çiftçilerimizin avantajına olacağını belirterek Bakanlığımızın amacının da tarım sigortalarını yaygınlaştırmak olduğunu ifade etti.

Hasar Tespit Komisyonu;30-31.03.2014 gecesi meydan gelen don olayına ve 11.06.2014 tarihinde etkili olan sel baskınına ilişkin tutulan tutanak ve muhtarlık müracaatlarını değerlendirmiş olup bunun sonucunda borç erteleme talebinde bulunan 62 çiftçiden çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan, %30 ve üzeri zarar gördüğü tespit edilen 59 çiftçinin borçlarının ertelenmesi yönünde karar alınmıştır.

Doğal afetlerden zarar gören çiftçilerimizin borç erteleme dilekçe başvurularının alınmasına devam edilecektir.

IMG_1777 IMG_1769 IMG_1771 IMG_1776

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.