8.4 C
Bilecik
Cumartesi, Ekim 1, 2022

HZ. MEVLANA 741. VUSLAT YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

- Reklam -
- Reklam -

Bozüyük’te Hz Mevlana 741. Vuslat yıldönümünde düzenlenen Şeb-i Arus Gecesi ile anıldı.

 

Bozüyük Belediyesi’nin katkıları ile Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği tarafından düzenlenen Şeb-i Arus Gecesi programı Belediye Düğün Salonu’nda yapıldı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programa Belediye Başkanı Fatih BAKICI, Müftü Burhan ÇAKIR, AK Parti İlçe Başkanı Mesut ÇETİN, Dernek üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Ahmet CANSIZ; Peygamber’in ahlakı ve sünneti ile Mevlana’nın mesnevisinden dersler verdiklerini, Kur’an öğrenmek isteyenlere de Kur’an öğrettiklerini belirterek “Bizler manevi değerlerimize sahip çıkmak zorundayız. İşte Hz. Mevlana, Hz Şems ve Şeyh Edebali gibi müritlerimiz bizim manevi değerlerimizdir. Bu manevi değerlerimizi gençlerimize tanıtmak zorundayız. Biz hakkı ile Hz. Mevlana’yı tanıtamazsak birileri bize yanlış tanıtıyor. Biz de Dernek olarak bunu kendimize bir görev bildik” dedi. Ardından konuşan araştırmacı yazar Nuri KÖROĞLU ise Hz. Mevlana’nın Hz. Şems ile tanışması ve onunla olan hayatından kesitler sunarak “ Mevlana hazretlerini anlayabilmek için Mevlana hazretlerinin nasıl kemale erdiğini, nasıl Allah’a vuslat olduğunu, nasıl Mevlana olduğunu bilmek gerekir. Aksi takdirde sadece sema ile acayip figürler ile bilmediğiniz bir tarz üzere kendine göre şiirler geliştirmiş bir şahsiyet olarak algılama yanılgısına düşeriz. Bundan dolayıdır ki Mevlana Hazretlerini anlayabilmek için Şemsi Tebriz-i Hazretlerini anlatmamız gerekir” dedi.

Konuşmanın ardından Bozüyük Belediye Başkanı Fatih BAKICI KÖROĞLU’na günün anısına üzerinde Metristepe Anıtı bulunan seramik tabak hediye etti. Program Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği’nin semazen gösterisi ile sona erdi.

Mevlana 741. Vuslat Gecesi Prog. Yapıldı 2 Mevlana 741. Vuslat Gecesi Prog. Yapıldı 5 Mevlana 741. Vuslat Gecesi Prog. Yapıldı 7

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.