26.4 C
Bilecik
Pazar, Ekim 2, 2022

”Hz. Ömer, Adalet Mülkün Temelidir” adlı oyun sahnelendi.

- Reklam -
- Reklam -

Bilecik Belediyesi tarafından bu yıl 9. gerçekleştirilen Ulusal Tiyatro Festivali kapsamında, ”Hz. Ömer, Adalet Mülkün Temelidir” adlı oyun sahnelendi.

Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde sahnelenen oyunda aynı zamanda oyunun yazarı da olan Bilecikli Yazar ve Tiyatro Oyuncusu Ömer Çınar da sahne aldı.

Büyük bir ekiple sahnelenen oyunun ardından Belediye Başkan Vekili Nihat Can, oyunculara teşekkür plaketi vererek, teşekkür etti.

Bilecik Ulusal Tiyatro Festivalini son derece başarılı bulan ve tiyatro anlamında tüm Türkiye’ye örnek olabilecek bir etkinlik olarak değerlendiren oyuncular, festival hakkındaki görüşlerini de belirtti:

BİLECİKLİ YAZAR VE TİYATRO OYUNCUSU ÖMER ÇINAR:

”Tiyatro festivallerine son derece önem veririm ve festivaller benim için tiyatro veya sanat hayatımda yükselişe geçmemde bir adım oldu. Bir Bilecikli olarak Bilecik’te gerçekleştirilen bir festivale gelmek gerçekten onure etti beni. Bu yıl 9.’su düzenleniyormuş. Benim de 9. yılımdan 10. yılıma geçiş yaptığım bir döneme isabet etti. Böyle bir güzellik oldu. Onun için çok mutluyum. Bilecik’te olmaktan da huzurluyum. Diğer yandan Bilecik’tee tiyatro seyircisinin hazır olduğunu gördük. Zaten bu festival yıllardır düzenleniyormuş. Onun için kaliteli ve hazır bir seyircisi var Bilecik’in. Bizler de sahnede güzel tepkiler aldık. Umarım seyircilerimiz de bizleri beğenmiştir. Doğduğum topraklarda olduğum için mutluluğumu tekrar belirtiyorum.

OYUN YÖNETMENİ ONUR YAPRAKÇI:

Bilecik’te seyircinin tepkisi gerçekten çok güzeldi. Bu kadar yoğun ilginin olacağını düşünmemiştim. Normalde iki perdelik oyunlarda bazen seyirci ilk perdeden sonra ayrılabiliyor. Ancak Bilecik’te bunu görmedik. İzleyicilerimiz bizi sonuna kadar takip etti ve bu da bizler için çok önemlidir. Yani bu bizi oldukça mutlu etti. Bilecik Belediyesi tarafından gerçekleştirilen festivali ben daha önceden duydum ancak tiyatro oyunumuzu sergilemek için ilk gelişim. Bu da beni ayrıca mutlu etti. Bununla birlikte kültür ve kongre merkezinizi de çok beğendik. Çünkü mekan çok önemli tiyatro sanatçıları için. Oyuncuların oyunlarını sahnelemek için düğün salonlarına bile muhtaç olduklarını biliyoruz. Ancak Bilecik’te böyle her yönüyle güzel bir kongre merkezinin varlığı çok güzel. Ayrıca bu festivalin uluslararası boyuta taşınması da çok yerinde bir karar olacak ve Bilecik’e birçok yönden katkı sağlayacak diye düşünüyorum.

OYUNCU ŞAHİN SEKMAN:

Belediye Başkanımız Selim Yağcı’nın başka bir programı varmış. Yani şehir dışındaymış. Aslında bizler ekip olarak hazırlanmıştık. Eğer kendisi burada olsaydı oyuncu arkadaşlarımızla ayakta alkışlayacaktık. Böyle bir tesisi biz oyunculara kazandırdığı için yürekten ve samimi teşekkürlerimi sunuyorum. Başkanımız gerçekten çok güzel hizmetler yapmış. Kendisini başka bir zaman göreceğimi umuyorum. Gördüğümde yanaklarından öpeceğim. Benim bir sözüm var. Hani beğenilen bir şeye 10 Numara denilir ya. Ben de 10 Numara, 10’dan sonra Bilecik” derim. Onun için bütün sanatçıların burada oynaması lazım.

OYUNCU MURAT TAVLI:

Ben, kendim ve ekibim adına çok mutlu oldum. Her yönüyle çok güzel düzenlenmiş bir organizasyon. Emeği geçen başta Belediye Başkanımız Selim Yağcı ve tüm çalışanlara teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ben ilk defa geldim Bilecik’e. Gerçekten Bilecik halkının çok sıcak kanlı olduğunu sahneden hissettik. Umarım seneye, oyuncu olmasam da seyirci olarak burada bulunurum. Bununla birlikte kültür ve kongre merkezinizi de çok beğendik. Her şeyiyle düşünülmüş ve öyle yapılmış bir yapı. Yani büyük bir emek var burada. Umarım bizler de bu emeğin karşılığını en iyi şekilde veririz. Gerçekten ben çok mutlu oldum, ülkemde böyle güzel bir kültür ve kongre merkezinin olduğu için. Tiyatronun festival halinde düzenlenmesi de harika bir fikir. Hatta ben geç kalındığını bile düşünüyorum. Keşke 9. değil de 33.’sü olsaydı. Çünkü malesef Türkiye’de şöyle bir gerçek var. İnsanlara televizyon ve kumanda daha kolay ve cazip geliyor. Özellikle de genç oyuncular için bu büyük bir handikap. Tiyatroda bir emek var ve tiyatro gün geçtikçe unutulmaya yüz tutuyor. O yüzden Bilecik Belediyesi bu anlamda büyük bir iş yapıyor.

IMG_3356-600x400 trafik-kazası-77-yaralı-640x305

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.