Ana Sayfa Bilecik 21 Nisan 2015 471 Görüntüleme

II. ULUSLARARASI TARIM, GIDA VE GASTRONOMİ KONGRESİ

II. ULUSLARARASI TARIM, GIDA VE GASTRONOMİ KONGRESİ

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) ile Tarım ve Gıda Konfederasyonu iş birliği ile, 2. Uluslararası Tarım, Gıda ve Gastronomi Kongresi düzenlendi.

Antalya‘da gerçekleştirilen kongreye Bilecik Belediyesi’ni temsilen, Bilecik Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Hülya Eçen Çalışkan katıldı.

Kırsal Alanda Ekonomi ve Sosyal Kalkınma başlığının tartışıldığı “II.Uluslararası Tarım, Gıda ve Gastronomi Kongresi hakkında bilgi veren Hülya Eçen Çalışkan, kongrenin birçok açıdan olduğu gibi Bilecik ve Bilecik Belediyesi açısından da son derece katkı veren bir toplantı olduğunu kaydetti.

Kongrenin, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Azerbaycan Respublikası Sahibkarlar Teşkilatı Milli Konfederasiyası tarafından da desteklendini aktaran Çalışkan şunları kaydetti:

6360 sayılı Yasa’da yer alan “Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri Tarım ve Hayvancılığı desteklemek amacıyla her türlü faaliyet ve hizmette bulunabilirler” hükmüyle getirilen görevleri kapsamında Kongreye belediyemizi temsilen Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, adına katıldık. Bu kongrede; yirmi birinci yüzyılın öncelikli konuları, başta gıda, su ve tarım olmak üzere; bilişim, enerji, lojistik, sağlık, çevre ve perakendecilik, sektörleri, uluslararası uzmanlar düzeyinde ele alınıp tartışıldı. Kongreye; 80 ülkeden şirket yöneticisi, 80 üniversiteden akademisyenler, ulusal ve uluslararası arenadan bürokrat, imalatçı, perakendeci, fabrika sahibi, işadamı, üretici, gıda ve tarımsal işletme sahipleri, üretici birlikleri, tarımsal kooperatifler, yerel yöneticiler, sektörde söz sahibi kurum ve kuruluşlar yani sektörün tüm paydaşları katıldı. Burada ayrıca; yaş sebze ve meyve üretimi hakkında bilgiler, izlenebilirlik sistemleri, yerel yönetimlerde kırsal hizmet ile yerel beslenme stratejilerinin tarım ve gıda politikalarına etkileri konuları görüşüldü. Bilecik Belediyesi olarak bizler de kongrede; Bilecik Belediyesi Soğuk Hava Deposu ve Sultaneli Yöresel Ürünler Çarşısı projelerini sunarak, bilgi vermeni yanı sıra; güvenli gıda için laboratuvar analizinin önemi gibi konularında görüş alışverişi yapıldı.”

Hülya Eçen Çalışkan kongrede ayrıca, Bilecik Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali yanında oluşturulacak olanve ilimizde; şehrimize ait yöresel ürünler ile el işlerinin satılacağı Yöresel Ürünler Ticaret Merkezi hakkında da bilgiler verdiklerini kaydetti.

2.-gastronomi-300x400 gastronomi-534x400

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

*

code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

BİLECİKSES