8.4 C
Bilecik
Cuma, Aralık 2, 2022

İran’dan “Kararlıyız” mesajı

- Reklam -
- Reklam -

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, ülkesi ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasında İran’ın nükleer programına ilişkin sürdürülen müzakereleri sonuçlandırmaya kararlı olduklarını söyledi.

Afham, geçen hafta Viyana’da nükleer müzakerelerin dördüncü turundan sonuç alınamamasının ardından yapılan “müzakerelerin tıkandığı” yönündeki yorumlara ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Afham, “Bazıları müzakerelerin ardından aceleci değerlendirmelerde bulundu. Müzakereler doğal sürecinde devam ediyor. Daha en başından müzakerelerin zorlu ve karmaşık olacağını belirtmiştik” dedi.

Müzakerelere ciddi şekilde devam ettiklerini dile getiren Afham, “Bu aşamada ele alınan konuların daha ciddi olacağını öngörüyorduk” diye konuştu.

Afham, İran’ın kazan-kazan esasına dayalı bir anlaşma sağlanması konusunda kararlı olduğunu vurgulayarak, “Müzakereler, daha ciddi diyaloglar çerçevesinde doğal sürecinde seyrediyor. Görüşmelerin yeni turunun tarihi duyuruldu ve diyaloglar sürdürülüyor. Aceleci değerlendirmeler gerçeği yansıtmıyor” ifadesini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Viyana’da yapılan dördüncü tur müzakerelerin ardından sosyal paylaşım ağı Twitter’dan yaptığı açıklamada, nükleer anlaşmanın mümkün olduğunu belirtmişti.

Tahran yönetimi ile 5+1 ülkeleri arasında İran’ın nükleer programına kapsamlı çözüm bulunması amacıyla geçen hafta Viyana’da yürütülen müzakerelerin dördüncü turunda taraflar arasında hiçbir ilerleme kaydedilemediği açıklanmıştı. İran ile 5+1 ülkeleri, 24 Kasım 2013′te Cenevre’de varılan geçici anlaşma kapsamında, Temmuz 2014′e kadar kapsamlı ve kalıcı bir anlaşmaya ulaşmak için müzakereler yürütüyor.

kaynak:trthaber

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.