IŞİD'e Karşı Bahreyn'de Konferans - Bilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel HaberBilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel Haber

9 Aralık 2021 - 06:55

IŞİD’e karşı Bahreyn’de konferans

IŞİD’e karşı Bahreyn’de konferans
Son Güncelleme :

15 Eylül 2014 - 15:08

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün mali kaynaklarının kurutulması için ilerleyen günlerde Bahreyn’de uluslararası bir konferans düzenleneceğini açıkladı.

Fabius, Paris’teki IŞİD ile mücadele konferansı sonrası, Iraklı mevkidaşı İbrahim Caferi ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Laurent Fabius, “Ne İslamı temsil eden ne de devlet olan IŞİD’in yok edilmesi gerekir. Örgüt, Irak ve Suriye ile komşu ülkelerin dışında bütün ülkeleri ilgilendiren bir tehdit. Bu tehditle mücadele herkesi kapsıyor. Mücadele uzun soluklu olacak” dedi.

Bölgede güvenlik açısından önemli askeri tedbirler almak gerektiğini vurgulayan Fabius, “Terörist grupların finansmanı kesmek ve birçok ülkeden savaşçı akışını engellemek gerekiyor. Bu kapsamda Bahreyn’de IŞİD’in mali kaynaklarının kurutulması içini ilerleyen günlerde uluslararası bir konferans düzenlenecek” diye konuştu.

İnsani yardım ve Irak’ın yeniden inşası için uluslararası toplumun ortak hareket etmesi gerektiğini belirten Fabius, “IŞİD’in geri çekilmesi için değil, örgütü mağlup etmek için mücadelede kararlı olduklarını” vurguladı.

“ULUSLARARASI TOPLUMUN DESTEĞİNE İHTİYAÇ VAR”

Irak Dışişleri Bakanı Caferi ise milliyeti ne olursa olsun herkesin IŞİD teröründen etkilendiğine dikkati çekti. Caferi “Askeri, siyasi alanda ve insani yardım noktasında herkes harekete geçmeli. Irak’ın bütünlüğünün sağlanması için uluslararası toplumun desteğine ihtiyacımız var” ifadesini kullandı.

Konferansa ev sahibi Fransa’nın yanı sıra ABD, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Danimarka, Türkiye, Hollanda, Irak, İngiltere, İspanya, İtalya, Kanada, Katar, Kuveyt, Lübnan, Mısır, Norveç, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, Oman, Bahreyn, Japonya, Ürdün, Arap Birliği, AB ve BM temsilcileri katıldı. Toplantıda Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil ediyor.

kaynak:Trthaber