İskoç Seçmenleri Uyardı - Bilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel HaberBilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel Haber

5 Aralık 2021 - 01:58

İskoç seçmenleri uyardı

İskoç seçmenleri uyardı
Son Güncelleme :

10 Eylül 2014 - 17:25

 İngiltere Başbakanı David Cameron, İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan ayrılması halinde çok üzüleceğini söyleyerek, İskoç seçmenleri “Bu karar, genel seçim gibi önümüzdeki 5 yıl için verilecek bir karar değil, gelecek yüzyılın kararı” diyerek uyardı.

Birlik yanlısı kampanyaya destek veren üç büyük siyasi partinin liderleri İngiltere Başbakanı Cameron, Başbakan Yardımcısı ve Liberal Demokrat Parti’nin lideri Nick Clegg ve muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Ed Miliband bugün İskoçya’yı ziyaret ediyor. Üç lider İskoçya’nın farklı yerlerinde ayrı ayrı yaptıkları konuşmalarla, İskoç halkına “bizimle kalın” mesajını veriyor.

Cameron, İskoçya’nın bağımsız olması halinde liderliğini yürüttüğü Muhafazakar Parti’nin İskoçya olmadan genel seçimleri daha hızlı kolay kazanıp kazanamayacağına ilişkin soruyla sık sık karşılaştığını dile getirerek, bu soruya, “Ben partimden çok daha fazla ülkeme önem veriyorum” cevabını verdiğini söyledi.

David Cameron, “Ben bu harika ülkeyi çok önemsiyorum. Burası Birleşik Krallık ve biz burayı birlikte inşa ettik. Eğer bizim birleştirdiğimiz, birlikte harika işler başardığımız bu milletler ailesi parçalanırsa çok üzüleceğim” ifadelerini kullandı.

Referandumun geri dönüşü olmayacağını belirten Cameron, “Çünkü bu bir oylama. İnsanlar bunu genel seçimmiş gibi düşünebilir, beş yıl sonra başka bir karar verecekmişsiniz gibi düşünebilirsiniz ancak bu genel seçimden çok farklı. Bu önümüzdeki 5 yılın kararı değil, önümüzdeki yüzyılın kararı” dedi.
kaynak:trthaber