1.4 C
Bilecik
Pazar, Aralık 4, 2022

İtalya ile AB arasında mektup gerginliği

- Reklam -
- Reklam -

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen‘in İtalya’ya gönderdiği mektubun kamuoyuna yansıtılması, AB ile İtalya arasında gerilimin tırmanmasına neden oldu.

İtalya Ekonomi Bakanlığı, AB Komisyon Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen’in dün Ekonomi Bakanı Pier Carlo Padoan‘a gönderdiği ve İtalya’nın AB‘ye sunduğu 36 milyar avroluk yeni bütçe paketinde bütçe açığının dengelenmesini 2016-2017 yıllarına ertelemesine ilişkin ayrıntılı bilgi istediği mektubu internet sitesinde yayımladı.

BARROSO: MEKTUPLARIN YAYINLANMASINA KARŞIYIZ

İtalya hükümetinden 2015’te bütçe denkliğinin nasıl sağlayacağı konusunda açıklama isteyen Katainen’in mektubu, İtalyan basınına da yansıdı.

Brüksel, üzerinde “özel” ibaresi bulunan mektubun kamuoyuna duyurulmasına tepki gösterdi.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Katainen‘in mektubunun özel kalması gerektiğini vurgulayarak “Komisyon’un gönderdiği mektupların yayınlanmasına karşıyız” dedi.

MATTEO RENZİ: GİZLİ MEKTUPLAR DEVRİ KAPANDI

AB zirvesine katılmak için Brüksel’de bulunan İtalya Başbakanı Matteo Renzi iseBarroso‘nun mektubun yayınlanmasına gösterdiği tepkiye şaşırdığını açıkladı. Renzi, “Bu mektup, Financial Times gazetesi tarafından öngörülmüştü. Bence zaman, şeffaflık zamanı. Bu binada artık gizli mektuplar devrinin kapandığını düşünüyorum. Barroso, birkaç güne başkanlığı bırakacak. Yeni başkan Juncker döneminde de her türlü bilginin paylaşılmasını talep edeceğiz” dedi.

“TARTIŞMALAR BİZİ DURDURMAYACAK”

Hazırladıkları bütçenin AB‘nin de kendilerine söylediği üzere önemli oranda vergi indirimi öngördüğünü, vatandaşlarının bu konuda endişe etmemesi gerektiğini kaydeden Renzi, konuyla ilgili küçük tartışmaların kendilerini durduramayacağını kaydetti.

AB‘nin, benzer bir mektubu Fransa’da da gönderdiği ifade edildi. İtalya ve Fransa,ekonomik krize karşı Almanya‘nın savunduğu sıkı tedbirler içeren paket yerine ekonomik büyümeye ağırlık verilmesi gerektiği savunuyor.

kaynak:trthaber

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.