12.4 C
Bilecik
Pazartesi, Haziran 20, 2022

Kadın Çiftçi Eğitimlerinin İlk Ayağı Kurtköy’de Tamamlandı

- Reklam -
- Reklam -

İl Müdürlüğümüz; Gıda, Tarım hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği arasında “14 Mayıs 2012 tarihinde Kadın Çiftçi Eğitimi’’ işbirliği protokolü çerçevesinde verilecek olan “Kadın Çiftçi Eğitimleri”nin ilk ayağını Merkez ilçeye bağlı Kurtköy’de tamamladı.

Protokol kapsamında ilimizde yapılacak eğitimlerle kırsal alanda yaşayan ve çiftçilik ile uğraşan kadınları tarımsal konularda eğitmek, toplumsal cinsiyet eşitliği, kadına yönelik şiddet, kişi ve özgürlükleri vb. konularda bilgilendirmek, sosyal güvenlik konusunda farkındalık yaratmak ve bunları kurumlar arası işbirliğiyle gerçekleştirmesi amaçlanmaktadır.

Kurtköydeki eğitim programının son gününde İl Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Gerek dünyada, gerekse ülkemizde tarımsal üretim ve beslenmede en büyük rolü kadınlar oynamakta ve tarımda çalışanların %50’den fazlasını da kadın çiftçilerimiz oluşturmaktadır. Kadın çiftçilerimize modern tarımı öğretemezsek, tarımda verimliliği yakalayamayız.

Kadın çiftçilere verilecek eğitimler; bir kadını eğitmek bir aileyi eğitmektir anlayışıyla, eğitim yapılacak köyün tarımsal ve ev ekonomisi alanındaki sorun ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tespit edilmiştir. Bunun yanında programımızda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü eğitimcilerinin de ele alacağı toplumsal cinsiyet ve kadın ve kişi hak ve hürriyeti gibi konular yer almaktadır.

Buradan öğrenmiş olduğunuz bilgileri gelecekte uygulamaya koyarak tarımsal üretimde ve kazancınızda artış sağlaması temennisinde bulunarak, kursa olan ilgi ve katılımınızdan dolayı da sizlere ve emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

19-26 Kasım tarihlerinde Kurtköy’de yapılan eğitim programı Merkez Kızıldamlar köyümüzden sonra Bozüyük ve Söğüt ilçelerimizde yapılarak 30 Aralıkta tamamlanacaktır. Eğitimlerin bitmesinin ardından İl merkezinde tüm eğitime katılanlara sertifikalarının verileceği törenle güzel maratonumuz sonlanacaktır.

Eğitimler Kırsal Alanda Kadın Çiftçi konu sorumlusu İl Müdürlüğümüz Sosyoloğu Gülşah AYTEKİN ve Ziraat Mühendisi Nur İŞLER tarafından organize edilmiştir.

IMG_3328-600x400 IMG_3356-600x400 trafik-kazası-77-yaralı-640x305

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.