17.4 C
Bilecik
Cuma, Ağustos 5, 2022

KARŞILIKSIZ ÇEKE HAPİS CEZASI GELİYOR

- Reklam -
- Reklam -

KARŞILIKSIZ ÇEKE HAPİS CEZASI GELİYOR
Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi UZUN; Çek Kanununda yapılacak yeni düzenleme hakkında bilgi verdi.
Çek Kanununda yapılacak olan yeni düzenlemenin iş hayatında olumlu karşılanacağını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi UZUN, “Mevcut uygulamada karşılıksız çekte hapis cezasının kaldırılmasının ardından iş hayatında yaşanılan sıkıntılar maalesef çekin itibarını düşürmüş ve karşılıksız çek kullanımını azaltacak yeni tedbirlerin alınması ihtiyacı doğmuştur.
Çek Kanununda yapılacak yeni düzenleme ile karşılıksız çek kullanımında önce adli bir para cezası verilecek. Verilecek adli para cezası çekin karşılıksız kalan kısmından daha az olamayacak. Çek sahibi çekin karşılıksız kalan kısmını ödemesi halinde ya da adli para cezasını ödemesi durumunda hapse girmekten kurtulacak. Aksi halde ise hapis cezası ile karşılaşılmış olacak. Hapis cezası ertelenmeyecek, ön ödeme kapsamında olmayacak, uzlaştırma kapsamında olmayacak, hükmün açıklanmasının geri bırakılması uygulanmayacak.
Yapılacak yeni düzenleme ile iş hayatında çek kullanımına olan güvenin tekrar artacağı düşünülmekle birlikte düzenlemeyle beraber bankaların da çek karnelerini verirken daha dikkatli ve temkinli olmalarına ihtiyaç duyulmaktadır.
Yeni düzenlemenin hayırlara vesile olmasını temenni eder, saygılarımı sunarım” dedi.

 

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.