Ana Sayfa Bilecik 1 Ekim 2014 457 Görüntüleme

Kristal-İş Sendikası Camiş Madencilik Önünde Eylem Yaptı

ŞİŞECAMDA SENDİKAL NEDENLERLE İŞTEN ÇIKARILMALARA SON VERİLSİN

Şişecam’a ait Camiş Madencilik A.Ş.’ye bağlı Bilecik Fabrikası’nda, sendikamıza üye olan işçilerden sekizi sendikal nedenlerle işten çıkarıldı. Camiş Madencilik işçileri Eylül ayının ortasından itibaren anayasal haklarını kullanarak Kristal-İş Sendikası’na üye olmaya başladılar. Camiş Madencilik işvereni 24 Eylül 2014 tarihinde dört üyemizi ve 30 Eylül 2014 tarihinde de dört üyemiz daha olmak üzere toplam sekiz üyemizi anayasayı, hukuku ve yasaları hiçe sayarak işten çıkarmış bulunuyor.

Üyelerimizin işten çıkarılma gerekçesi olarak kadro fazlalığı bahanesi ileri sürülmüş olsa da, sendikal örgütlenmeyi takiben ve sendikal örgütlenmeye öncülük eden üyelerimizin işten çıkarılması işverenin amacının sendikalaşmayı engellemek olduğunu göstermektedir.

 

Kristal-İş Sendikası olarak 50 yıldır Şişecam’a bağlı işyerlerinde örgütlüdür. Şu anda Şişecam’a bağlı tüm cam fabrikalarında Kristal-İş Sendikası örgütlü ve yetkilidir. Daha birkaç hafta önce Şişecam ile 10 fabrikayı ve 5800 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesini bağlattık. Böylesi bir tabloda sendikalaşma hakkını kullanan ve sendikamıza üye olan Şişecam işçilerinin işten çıkarılması gibi bir keyifilik asla kabul edilemez.

Camiş Madencilik yönetimi  bu tutumuyla Şişecam’daki çalışma barışını zedelemektedir ve endüstri ilişkilerine büyük bir darbe vurmaktadır. Sendika olarak Şişecam yönetiminden bir an önce Camiş Madencilik yönetiminin bu keyfi tutumuna son vermesini ve sendikal haklara saygıyı tesis etmesini ve  atılan üyelerimizin geri alınmasını talep ediyoruz.

Camiş Madencilik yönetimine ve bağlı olduğu Şişecam’a yaptıklarının yasa ihlali olduğunu, suç olduğunu ve buna sessiz kalmayacağımızı hatırlatmak istiyoruz. Sendikaya üye olmak anayasal bir haktır ve hiçkimsenin bir anayasal hakkı çiğnemeye ve kendini hukuktan üstün görmeye hakkı yoktur. Anayasaya göre işçiler önceden izin almaksızın, hiç kimseye sormaksızın, serbestçe, istedikleri  sendikaya, istedikleri zaman üye olabilirler. Hiçbir işveren buna müdahale edemez. Sendikal nedenle işçilerin işten çıkarılması ve sendikal faaliyetin  engellenmesi 6356 sayılı Sendikala ve Toplı İş Sözleşmesi Yasası hem de Türk Ceza Yasası’na göre suç oluşturan bir eylemdir. Böyle bir eylemde bulunan işverenler için ceza yasası hapis cezası öngörmektedir.

Sendikal nedenlerle işten atılan üyelerimiz derhal işe geri alınmalı ve sendikalaşmaya yönelik baskılara ve tehditlere son verilmelidir. Camiş Madencilik yöneticilerine yaptıklarının bireysel açıdan hapis cezası gerektiren bir suç olduğunu bir kez daha hatırlatıyor ve tutumlarına son vermedikleri takdirde haklarında Cumhuriyet Savcılığı’na başvuracağımızı ihtar ediyoruz.

Sendika üyeliği nedeniyle işten çıkarma Şişecam’da bugüne kadar eşine rastlanmayan keyfi bir uygulamadır. Bu uygulamanın bir an önce ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz. Üyelerimiz geri alınmadığı takdirde ceza davası da dahil olmak üzere bütün hukuk yollarını kullanacağımızı ve ayrıca sendika olarak demokratik ve fiili tepkimizi göstermekten geri durmayacağımızı, diğer fabriklardaki üyelerimizin de Camiş Madencilik işçilerinin yanında olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Şişecam’a bağlı diğer işyerlerinde olduğu gibi Camiş Madencilik’te de amacımız çalışanların sendikalı olması ve çalışma barışı içinde hukuka uygun bir şekilde çalışmalarıdır. İşvereni bu haklı ve yasal talebimizi tanımaya ve çalışma barışına saygı duymaya çağırıyoruz.

KRİSTAL-İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

*

code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

BİLECİKSES