9.4 C
Bilecik
Cuma, Aralık 2, 2022

MB, piyasayı yönlendirmeli

- Reklam -
- Reklam -

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye katıldığı bir programda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararına yönelik eleştirilerinin hatırlatılması üzerine, TCMB yönetimini eleştirmek olarak değil, faizin Türkiye’de ne anlama geldiğinin altını çizerek değerlendirmek gerektiğini söyledi.

MERKEZ BANKASI, PİYASAYI YÖNLENDİRMELİ

Türkiye’de şu an da piyasaların faizi aşağı yönlü bir eğilim içinde aşağı doğru çektiğine işaret eden Zeybekci, gösterge faizinin yüzde 12′ler seviyesinden yüzde 8,60′lar seviyesine geldiğini, TCMB’nin burada piyasayı arkadan takip etmek yerine, piyasanın bu aşağı doğru eğilimini önden takip ederek piyasayı yönlendirmesi gerektiğini vurguladı.

“MERKEZ BANKASI ÜZERİNDE BASKI KURDUĞUMUZU ZANNETMİYORUM”

TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın üzerinde bir baskı olup olmadığı, görevinde bir değişiklik olup olmayacağı yönündeki soruya Zeybekci, şu yanıtı verdi:

“Bunu ben bir baskı olarak görmüyorum. Burada biz endişelerimizi dile getirmekle Merkez Bankası üzerinde bir baskı kurduğumuzu zannetmiyorum. Merkez Bankası kanunen özerk bir yapıya sahiptir, bağımsızdır. Biz doğru bildiklerimizi söylemeye devam edeceğiz. Merkez Bankası yönetimi veya başkanlık tartışması olarak görmüyorum. O polemiğin içine de asla girmem. Herkesin bu ülkeyi sevdiğini ve menfaatlerinin savunucusu olduğunu düşünüyorum” dedi.

Zeybekci, kanunun değişmesi ve görev tanımlarının yeniden yapılıp yapılmayacağı yönündeki soruyu ise, “O konuda bir görüş beyan etmeyeceğim. Bizim şu anda Hükümetimizin, Bakanlar Kurulumuzun ve bizim gündemimizde öyle bir şey yok” şeklinde yanıtladı.

kaynak:trthaber

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.