NATO'dan Türkiye Vurgusu - Bilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel HaberBilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel Haber

9 Aralık 2021 - 08:09

NATO’dan Türkiye vurgusu

NATO’dan Türkiye vurgusu
Son Güncelleme :

15 Eylül 2014 - 15:06

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye’nin güçlü bir müttefik olduğunu belirterek, “Türkiye, İttifak’ta çok önemli rol oynadı ve oynamaya devam ediyor” dedi.

Düşünce kuruluşu Carnegie Europe tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Rasmussen, Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) yönelik mücadeleyle ilgili bir soru üzerine, görevi süresince kişisel olarak Türk yöneticilerle mükemmel bir işbirliği yürüttüğünü kaydederek, “İhtiyaç duyduğumuz her an Türkiye devreye girdi ve katkıda bulundu” diye konuştu. Rasmussen, “Türkiye’nin stratejik açıdan çok önemli bir müttefik olduğunu” söyledi.

Irak’ta IŞİD’e karşı yürütülen mücadelede NATO operasyonunun değil, gönüllüler koalisyonunun söz konusu olduğunu hatırlatan Rasmussen, konunun NATO’yu aşan bir boyutu bulunduğunun ve oluşturulmaya çalışılan koalisyona bölge ülkelerinin katılmasının önemli olduğunun altını çizerek, “NATO’nun müdahil olmasına yönelik bir talep yok” ifadelerini kullandı.

Rasmussen, IŞİD’in devlet değil terör örgütü olduğunu, bölgedeki mezhepçiliği alevlendirdiğini ve terörizm ihraç ettiğini söyledi.

NATO müttefiklerinin terörizmle mücadelede birleşmiş ve omuz omuza mücadele etmesinin önemine dikkat çeken Rasmussen, IŞİD’in kin dolu, şiddete dayalı ve Batı karşıtı olduğunu kaydederek mevcut tabloyu, “hoşgörüye karşı fanatizm, demokrasiye karşı totalitarizm, açık topluma karşı kapalı toplum” sözleriyle özetledi.

Rasmussen ayrıca IŞİD’e karşı askeri cevabın da gerekli olduğunu vurguladı.
kaynak:Trthaber