NECMİYE KÖYÜNE SELEKTÖR MAKİNASI - Bilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel HaberBilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel Haber

18 Ocak 2022 - 22:46

NECMİYE KÖYÜNE SELEKTÖR MAKİNASI

NECMİYE KÖYÜNE SELEKTÖR MAKİNASI
Son Güncelleme :

19 Aralık 2014 - 15:44

İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından İlimiz Merkez ilçe Necmiye köyü ve çevre köylere hizmet etmesi amacıyla Müdürlüğümüz ve İl Mahalli İdareler Müdürlüğü kanalı ile satın alınan selektör makinesinin Necmiye köyünde kurulumu gerçekleştirildi.

Bilecik İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun YILDIZ tarafından yapılan açıklamada;“Çiftçilerimizin kaliteli ve yüksek verim elde etmeleri için sertifikalı buğday tohumluğu kullanmaları gerekmektedir. Bakanlığımız bu konuda özel hassasiyet göstermekte ve “Sertifikalı tohumluk kullanımı desteği” vermektedir. Ancak buna rağmen sertifikalı tohumluk kullanmayan veya kullanamayan çiftçilerimizin en azından sertifikalı tohumluktan elde edilmiş olan mahsullerinden temiz, ilaçlanmış tohumluk ürün kalitesi ve rekolte yönünden önem taşımaktadır. Hasat esnasında mahsul içine karışan yabancı maddeleri mahsulden ayırmak ve ilaçlamak gerekir. Böylelikle mahsulümüze tohumluk vasfı kazandırmış oluruz. Ayrıca hasat edilen yabancı otların tohumları selektör makinesiyle temizlenerek sonrasında ilaçlanmalı ki tohumluğumuz ekime hazır hale getirilmiş olsun.” Dedi.

Alınan selektör makinesinin çiftçilerimize faydalı olması dileğinde bulunan İl Müdürümüz; Ürününüz bol, kazancınız bereketli olsun. Diyerek sözlerini noktaladı.

s w