8.4 C
Bilecik
Cuma, Aralık 2, 2022

Petrol parası Halkbankası’na yatırılacak

- Reklam -
- Reklam -

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Türkiye üzerinden dünya piyasalarına satışına başlanan petrol parasının Halkbankası’na yatırılacağını bildirdi.

IKBY hükümetinin resmi sitesinde yapılan açıklamada, “Irak Anayasası’nın uygulanması çerçevesinde Irak’ın ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla Ceyhan’da depolanan ham petrolün ilk satışı gerçekleştirildi” denildi.

Açıklamada, 1 milyon varil petrolün yüklü olduğu geminin, önceki gece Ceyhan Limanı’ndan Avrupa’ya doğru yola çıktığı belirtilerek, “Bu sevkiyat, petrol satış zincirinin ilk halkasını oluşturdu. Petrolün Türkiye’ye gönderimi, Kürdistan yönetimince yapılmış yeni boru hatlarıyla gerçekleştiriliyor” ifadeleri kullanıldı.

“GELİR HALKBANKASI’NDA AÇILMIŞ HESABA YATIRILACAK”

Petrol parasının hangi bankaya yatırılacağı konusuna da açıklık getirilerek şunlar kaydedildi:

“Petrolün satışından elde edilecek gelir, Kürdistan bölgesel hükümeti adına Türkiye’deki Halkbankası’nda açılmış hesaba yatırılacak. Kürdistan bölgesi, Irak bütçesindeki istihkakı olarak anayasaya göre kendi payına düşeni bu paradan alacaktır. Hesaptaki para, Irak Anayasası’nda belirtilen paylara ve yetkilere göre kullanılacak. Irak’ın, Birleşmiş Milletler kararına bağlı kalması ve uygulaması için gelirin yüzde 5’i ayrı bir hesaba yatırılacak ve Irak’ın üzerindeki uluslararası tazminat için ödenecek.”

Şeffafiyet ilkesine bağlı kalınabilmesi için Kürdistan bölgesinin, bağımsız uluslararası kuruluşlara gözetim için çağrı yaptığı ifade edilen açıklamada, “Bu kuruluşlar, gönderim ve satışla ilgili süreçleri gözlemlesinler. Irak Milli Petrol Şirketi de (SOMO) gözlemci olabilir” denildi.

Kürdistan bölgesi hükümetinin, hakkı olanı almaya ve bunu savunmaya devam edeceği vurgulanan açıklamada, Erbil yönetiminin, petrol gönderimi ve satışını, SOMO’dan bağımsız olarak yapmakta kararlı olduğu kaydedildi ve şöyle devam edildi:

“Ancak Kürdistan hükümeti, iyi niyet göstergesi olarak Bağdat ile müzakerelere açık olduğunu tekrar açıklıyor. Irak hükümeti ile petrol gönderimi konusunda anayasa çerçevesinde görüşmeye ve sorunu bu yolla çözmek için diyaloğa hazırız.”

Kürdistan hükümetinin, ara vermeden uluslararası şirketlerle ve üreticilerle çalışmaya devam ettiği aktarılan açıklamada, Erbil yönetiminin, Irak ve Kürdistan bölgesi halklarının, ekonomik alanda ilerlemesi ve gelişmesi için yeni yollar bulmak amacıyla girişimlerini sürdürdüğü ifade edildi. Ayrıca Kürt bölgesinin, enerji alanında komşuları ve uluslararası piyasa için güvenilir ve istikrarlı bir kaynak olmaya aday olduğu bildirildi.

kaynak:trthaber

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.