17.4 C
Bilecik
Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Robotik Kodlama Nedir, Nasıl Öğrenilir?

- Reklam -
- Reklam -

Son yüz yıldır edebiyatta, sinemada ve daha değerlisi bilim dünyasında ortak bir fikir var; robotlar geliyor. Yıllardır çizilen ve beklenen gelecek, sonunda geldi. O denli ki önümüzdeki on yıl içinde robot kullanımının yaygınlaşacağı ve 1 milyardan fazla insanın yaptığı işi artık bu robotların yapacağı varsayım ediliyor. Yeterli de bu robotlar nasıl çalışacak? Elbette gerçek komutları aldıkları robotik kodlama sayesinde.

Kodlama kavramına artık alıştık, robotik kodlama da buna emsal bir kavram. Nasıl ki en ufak bir uygulamayı çalıştırmak için bile kod yazmak gerekiyor, birebiri gelişmiş bir robot için de geçerli. Robot sözü biraz ürkütücü olabilir lakin bunlar alt tarafı makine. Bilim kurgu sinemalarında gördüğümüz üzere dünyayı ele geçirmelerini önleyen tek şey bugün öğrenilen robotik kodlama olacak.

Temelden başlayalım, robot nedir?

Robot; içinde bulunduğu ortamı algılayan, evvelden aldığı komutlar doğrultusunda hesaplamalar yaparak bir karar veren ve aldığı karara nazaran kimi aksiyonlar gerçekleştiren bir makinedir. Yani kesinlikle beşere benzemesi gerekmiyor. Sadece aldığı komutlar çerçevesinde olayı algılayarak bir karar vermesi ve fonksiyonunu yerine getirmesi kâfi.

Fonksiyonuna nazaran değişse de tüm robotlarda bulunması gereken birtakım temel kesimlerden kelam etmek mümkün; irili ufaklı motorlar, sensörler ve hesaplama üniteleri. Sensörlerle etrafı algılayan robot, motorlar sayesinde aksiyonları gerçekleştirecek. Bu aksiyonların ne olacağına ise beşerler tarafından verilen komutlarla dolu hesaplama üniteleri karar verecek.

Robotik kodlama nedir?

Bildiğimiz kodlama ile bir tuşa basıldığı ya da bir noktaya dokunulduğu vakit uygulamanın ne yapması gerektiği yazılıyor. Robotik kodlama da motamot bu türlü çalışıyor. Robotun hesaplama ünitelerine muhakkak senaryolar ekleniyor ve hangi durumda nasıl bir aksiyon gerçekleştirmesi gerektiği yazılıyor.

Robotik kodlamalar C/C++, Python, Java, C# üzere lisanlar ile yazılabilir. Wiring, Embedded C ve Mbed üzere lisanlar de kullanılabilir lakin bunlar esasen C++ tabanlıdır. Robotik kodlama kulağa biraz masalsı gelse bile aslında temel kodlama ile hayli benzeridir. Uygulamanın tıkladığınızda açılmasını yazan biri, robotun bir şey algıladığında açılmasını da yazabilir.

Robotik kodlama ne işe fayda?

Robotlar sanayi dünyasında yaygın olarak kullanılıyor. Örneğin bir robot sadece kavanoz kapağı kapatmak üzere programlanabiliyor. Bir oburu çatlak yumurtaları tespit ederek koliden çıkarabiliyor. Yani gelişmiş insan zihni artık bu çeşit küçük işlerle uğraşmasın diye birden fazla tekrara dayalı vazifeler robotlara veriliyor.

İlerleyen periyotta çok daha gelişmiş komutları yerine getirecekleri elbette aşikar lakin temel olarak robotlar sırf onlara verilen çerçeve içinde hareket edecekler. Robotik kodlama bilen programcılar ise bu işin başrolünde olacaklar. Zira bir makine ne kadar gelişmiş olursa olsun insan bir programcı tarafından yazılan gerçek komutları almadığı sürece metal yığınından diğer bir şey değildir.

Robotik kodlama nasıl öğrenilir?

Açık konuşmak gerekirse hoş bir günde evkaftaki memuriyetinizden istifa edip de bir anda robotik kodlama öğrenmeye başlarsanız bir ustaya dönüşmeniz hayli vakit alacaktır. Zira kodlama öğrenmek için gereken alt yapının birkaç kat fazlası robotik kodlama öğrenmek için gerekiyor.

Pekala, robotik kodlama nasıl öğrenilir? Birinci olarak robotik kodlama öğrenmesi gereken kitle çocuklardır. İlkokul eğitimi ile birlikte başlayan bir kodlama eğitimi, robotik kodlama üzerine devam ettiği vakit çocuklar gelecek için hazır duruma gelirler. Kaldı ki robotik kodlama çocuklar için geleceği değil, bugünü temsil ediyor.

Üniversitelerin mühendislik kısımlarında artık kodlama ve robotik kodlama vazgeçilmez bir ders haline geldi. Lakin diyorsanız ne çocuğum ne de mühendisim ancak kodlamaya ilgim var; o vakit Udemy ve gibisi eğitim platformlarını incelemenizi öneririz. Hatta biraz temel bilginiz varsa YouTube üzerinden fiyatsız eğitimler bile bulabilirsiniz. Kâfi ki azminiz olsun.

Çocuklarda robotik kodlama öğrenmenin yararları:

  • Eleştirel düşünme hünerini geliştirir.
  • Sorun çözme marifetini geliştirir.
  • Mantıksal, sayısal ve analitik düşünme sistemi geliştirmelerine yardımcı olur.
  • Kadro çalışmasına çok daha yatkın bireyler olmalarını sağlar.
  • Sonu olmayan yeni bir disiplinde çalışma yapma imkanları olur.
  • Bugünün ve geleceğin dünyasını yakından tanırlar.
  • Kolay kolay işsiz kalmazlar ve hiç de kötü olmayan maaşlarla çalışırlar.

Çocukların robotik kodlama öğrenmesi, onların gördüklerinden çok daha geniş bir dünya olabileceğini anlamalarını sağlar. Sanat ve bilimle desteklenmiş bir kodlama eğitimi sayesinde çocuklar gerçek manada geleceği inşa ederler. Elbette, tüm çocuklar kodlama öğrenirse işsiz kalmayacaklarını garanti etmek ne kadar yanlışsız bilmiyoruz.

Robotik kodlama nitekim geleceği şekillendirecek mi?

Şöyle bir etrafınıza bakın. Son birkaç yılda kullandığımız makine sayısında ne kadar büyük bir artış olduğunu kesinlikle fark etmişsinizdir. Şu an için bu makinelerin butonlarına basarak, dokunarak ya da sesli komutlarla çalıştırıyoruz. Sıfırdan bu noktaya kısacık bir müddette gelen teknolojinin daha da ilerleyeceğini söylemek için kahin olmaya gerek yok.

Kahve makineniz saat kaçta kaç bardak kahve içtiğinizi bilecek ve tam istediğiniz saatte hazır edecek. Kolay bir robot kirli sepetiniz dolduğu vakit çamaşırları çamaşır makinesine atacak, yıkayacak, kurutacak ve katlayacak. Jetgiller çizgi sinemasında gördüğümüz neredeyse her şeyi yaşayacağız. Zira yıllar evvel imkansız üzere gelen onlarca şeyin bugün mümkün olduğunu gördük. Bilhassa çocukların bu dünyadan geri kalmaması için robotik kodlama öğrenmeleri bir lüks değil, bir zorunluluktur.

Geleceğin dünyasında makinelere hakim olmamızı sağlayan robotik kodlama nedir, nasıl öğrenilir, öğrenmenin avantajları nelerdir üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bahis hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. Robotik kodlama hakkındaki niyetlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.