16.4 C
Bilecik
Pazar, Ekim 2, 2022

Şeyh Edebali Üniversitesinde ”Uluslararası ilişkilerde Kırım meselesi” tartışıldı.

- Reklam -
- Reklam -

Bilecik Şeyh Edebali Ünivesitesinde Tarih ve Kültür Sohbetlerinde ”Kırım Meselesi” tartışıldı.
Kırım’ın resmen Rusyanın işgaline uğradığını belirten 18 Mart Üniversitesi öğretim görevlisi Doç.Dr.Nuri Kavak; ”Biz bu işgali tanımıyoruz .”dedi.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Sürekli Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen Tarih ve Kültür Sohbetleri isimli programa Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, Bilecik 2. Jandarma Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğ. Halis Zafer Koç, Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hakan Kırımlı, 18 Mart Üniversitesi Öğretim üyesi Do. Dr. Nuri Kavak, Kiev Taras Şevçenko Ulusal Üniversitesi öğretim üyesi Yaroslav Kalakura, Ulusal Üniversitesi öğretim üyesi Volodımır Melnik ve vatandaşlar katıldı.

“Uluslararası ilişkilerde Kırım meselesi”konusunda konuşan Kavak,”Bugün maalesef etnik, dinsel, tarihi bir çok bağımız olan Kırım ve Kırım tatarları coğrafyası maalesef tüm uluslararası hukuka, uluslararası anlaşmalara rağmen resmen Rusya’nın işgaline uğramıştır. Biz bu işgali tanımıyoruz, asla da tanımayacağız. Ancak bu işi tanımıyoruz demekle burada oturduğum yerde çok kolay izah ediyorum ama Kırım’da yaşayan soydaşlarımız için durum bu kadar da rahat değil. Kırım tatarları olarak biz uzun yıllardan beridir bunun tecrübelerini çok acı yaşadık. Yani yakın zamanda 18 Mayıs 1944’te yaşadık 10 binlerce Kırım Tatarı genci Kızıl Orduda Rusya’ya hizmet ederken, aynı zamanda geride bıraktıkları annelerini kardeşlerini, yaşlılarını ve çocuklarını trenlere bindirirken, Sibirya’ya, Özbekistan’a, Tacikistan’a gönderdiler. Bunların yarıdan fazlası trenlerde açlıktan, susuzluktan bir takım sebeplerden resmen katledildiler. Bunun tecrübelerini biz Kırım elden gittikten sonra defalarca yaşadık.Bugün Kırım, Karadeniz’de ki donanma için önemlidir. Bir çok sebep sayabiliriz. Ama tabi bu kadar önemi bir anlamda Rusya içinde Tatarsız bir Kırım olması karşılığıydı ve Rusya bunu yapabilmek için elinden gelen gerek sürgün, gerek soykırım, katliam hepsini denedi ve yaptı.” dedi.

Programın sonunda Bilecik Şeyh Edebali üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan katılımcılara üzerinde Şeyh Edebali’nin sözlerinin bulunduğu plaket verdi.

 

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.