Ana Sayfa Bilecik 15 Eylül 2014 471 Görüntüleme

SÖĞÜT BELEDİYE BAŞKANI HALİL AYDOĞDU 733. ERTUĞRULGAZİYİ ANMA VE SÖĞÜT ŞENLİKLERİ KONUŞMASI

Türkistan’dan Horasan’a yürürsün
Altaylarda Oğuz Han’ı,
Isıkgölde Kayı Han’ı görürsün.
Horasan’dan Anadolu’ya yürürsün

Gazne’de Çağrı Bey’i, Tuğrul’u
Malazgirt’te Alparslan’ı görürsün
Söğüt’te Ertuğrul’u,
Domaniç’te Hayme anayı
Bilecik’te Osman’ı görürsün.

Denizlere at süren, karada yelken açan,
İstanbul’da Fatih’i görürsün.
Viyana’da Kanuni’yi,
Çaldıran’da Yavuz’u,
Dumlupınar’da Mustafa Kemal’i görürsün.

Eyy! Türk’ün evladı ayağa kalk
Kahraman ecdadına, şanlı tarihine bir bak
Ne destanlar, ne zaferler görürsün.

Sayın Başbaşkanım, Sayın Bakanlarım, Sayın Genel Başkanlarım, Sayın Valim, Sayın Milletvekillerim, Sayın Kaymakamlarım, Sayın Komutanım, Belediye Başkanlarım, Kıymetli Misafirler, Ülkemizin Dört bir tarafından gelerek her yıl bu meydanı şereflendiren Yörüklerimiz. Derneklerimiz, Federasyon ve konfederasyonlarımız, hanımefendiler, beyefendiler, Basınımızın mümtaz temsilcileri ve sevgili Söğütlü hemşehrilerim;
400 çadırlık aşiretten bir cihan devletinin, Devlet-i Ali Osmaniye’nin doğduğu, ulu çınarın kök salıp filizlendiği bu topraklara, 700 yıllık şerefli bir maziye, dedemiz büyük Türk Ertuğrulgaziye Şahsım, yörükler ve ilçe halkım adına hoş geldiniz diyor. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Sayın Başbakanım, değerli misafirler,

“Önce toprak, sonra bayrak sahibi olmak” için, bu günkü Türkmenistan’ın Merv bölgesinden yola çıkan Oğuzların Kayı boyu uzun ve meşakkatli bir yolculuktan sonra Söğüt’e gelmişlerdir.
Hayme Ana oğlu Ertuğrul Gazi’ye;
Oğul,
Anayurttan ayrılalı yıllar geçti. Deli rüzgarlar önünde oradan oraya savrulduk. Beylik otağını kurduğumuz şu yaylalar, artık son durağımız, son konağımız olsun deyince,
623 yıl sürecek bir Cihan Devleti’nin temelleri Söğüt’te atılmış olur.

“BAK OĞUL!
BENİ KIR, ŞEYH EDABALİ’Yİ KIRMA.
O BİZİM BOYUMUZUN IŞIĞIDIR.
TERAZİSİ DİRHEM ŞAŞMAZ,
BANA KARŞI GEL, O’NA KARŞI GELME.
BANA KARŞI GELİRSEN ÜZÜLÜR, İNCİNİRİM,
O’NA KARŞI GELİRSEN GÖZLERİM SANA BAKMAZ,
BAKSA DA GÖRMEZ OLUR.
SÖZÜMÜZ EDEBALİ İÇİN DEĞİL, SENCEĞİZ İÇİNDİR.
BU DEDİKLERİMİ VASİYETİM SAY.”

Diyerek ilim ve irfan sahibi olan insanlara saygıda kusur etmemelerini, onların boyun ışığı olduğunu vurgulayan ve vasiyet eden Ertuğrul Gazi Bey 1281 yılında hayata gözlerini yumdu. Söğüt ve Karakeçili Yörükleri onu bağrına bastılar. O’nun sağlığında başlayan toy (Yemek verme ve şenlik yapma) geleneği Ertuğrulgazi’nin ölümünden sonra da toy ve anma şeklinde devam etti. Hem bu geleneği sürdürmek, hem de Ertuğrulgazi’yi anmak için Söğüt’lüler, Yörükler kısaca bütün Türk Milleti her yıl Eylül ayının 2. Pazar günü ataları Ertuğrulgazi’nin Türbesinde toplandılar yüzlerce koyun ve erkeç keserek şifalı pilavlar, bazlamalar, gözlemeler pişirerek çadırlarda ikramlarda bulundular.

bilecik çilingir

Söğüt kuruluşun beşiği olduğu kadar kurtuluşunda beşiği olmuştur. İstiklal Harbinde İlk Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerinden biri de bu bölgede kurulmuştur. Ayrıca İnönü zaferlerinde Söğüt ve çevresinde kurulan Gündüz Bey taburu ile Savcı Bey müfrezesi büyük başarılar kazanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Siz orada sadece düşmanı değil milletin makuz talihini de yendiniz.” telgrafına mazhar olan İnönü cephesinin Metristepe istihkâmları Söğüt sınırları içerisinde idi.

Sayın Başbakanım,
Müsaadenizle bir hususu arz etmek istiyorum. Söğüt Türk tarihinin dönüm noktası olan mihenk taşlarından biridir.

Kuruluş ve kurtuluşun beşiği olan söğüt’ü daha yaşanabilir bir kent yapabilmek için çaba sarf etmekteyiz.
Söğüt’ün bir tarih ve kültür şehri olarak öne çıkarılması, bir açık hava müzesi haline getirilmesi için devlet desteği ve projelerine ihtiyacımız vardır. Kısıtlı yerel imkanlarla bu güne kadar bunları yapmamız mümkün olamamıştır. Gerekli devlet desteği ve projelerinin oluşturulması hususunda konuyu emir ve müsadelerinize arz ediyorum.

Değerli Protokol, Sevgili Yörükler ve Kıymetli Misafirler,
Bu güzel toprakları vatan yapan ve bizlere emanet eden bütün kahramanlarımızı, şehit ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anarken,
Ertuğrulgazi’yi Anma ve Söğüt Şenliklerine katkılarından ve katılımlarından dolayı Sayın Başbakanımıza ve Sayın Bakanlarımıza,
Katılımlarından dolayı Sayın genel başkanlarımıza ve milletvekillerimize,
Bizlere desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz’e,
İlçe Kaymakamımıza, Garnizon komutanlığımıza ve emeği geçen tüm memur, işçi ve mesai arkadaşlarıma,
Ertuğrulgazi’yi içtenlik ve saygı ile ananlara, O’nu kalbinde yaşatanlara, bu güzel geleneğimizin sürdürülmesine katkıda bulunan yörüklerimize gönüller dolusu teşekkür eder, şahsım ve ilçem adına saygı ve şükranlarımı arz ederim.
Halil AYDOĞDU
Söğüt Belediye Başkanı

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

*

code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

KAPALI PAZAR YIKILIYOR

KAPALI PAZAR YIKILIYOR

BİLECİKSES