9.4 C
Bilecik
Cuma, Aralık 2, 2022

Süne Sürveyi Nedir? Mücadelesi..

- Reklam -
- Reklam -

“Süne Sürveyi ve Mücadelesi”

Teknik Ekipler Hizmetiçi Eğitim Toplantısı düzenlendi.

Bakanlığımız 2015 yılı Hizmet içi Eğitim Programı çerçevesinde İl Müdürlüğümüzce “Bölgesel Süne Mücadelesi Teknik Personel Eğitimi” 8 Nisan 2015 tarihinde Müdürlüğümüz toplantı salonunda düzenlendi.

Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Dr.Gürsel ÇETİN’in eğitimci olarak katıldığı Süne Sürveyi ve Mücadelesi hizmetiçi eğitim toplantısına İl Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Güven SÖNMEZ ile İl ve İlçe Müdürlüklerimizde Süne mücadelesi konusunda görev alan teknik personel katıldı.

İl Müdürümüz Hacı Dursun YILDIZ eğitim toplantısının açılışında yaptığı konuşmada; “İlimizde çok şükür süne zararı yok denecek kadar azdır. Böyle olmasına rağmen Süneye karşı ilaçlı mücadeleye karar verebilmek için arazi üzerinde üç aşamada çalışmalarımız yapılmaktadır. İlk aşama olan kıymetlendirme sürveyleri kışlamış ergin kıymetlendirme sürveyi, yumurta parazitlendirme ve Nimf sürveyi aşamalarıdır.

Sünenin arazideki hareketi izlenerek, süne popülasyonunun metre karedeki yoğunluğu, yumurta parazit düzeyi, nimf yoğunluğu vb. hususların takip edilerek ekonomik zarar eşiğine (metre karede on nimf ve üzeri) yaklaşma durumu gözlemlenerek ilaçlama yapılıp yapılmayacağına karar verilmektedir.

Geçmiş yıllarda ilimizde yapılan sürvey çalışmalarında süne yoğunluğu ve emgi oranının düşük olduğu tespit edilmiş ilaçlama için ekonomik zarar eşiğinin oluşmadığı gözlenmiştir.

Yoğunluğun düşük olduğu ilimizde üreticilerimizin Müdürlüğümüzden herhangi bir duyuru ve haber gelmeden hububat zararlısı Süneye karşı ilaçlama yapmamaları, bu zararlının doğal düşmanı olan parazitoidlerin (yararlı böcekler) korunması açısından çok önemlidir.” Diyerek sözlerini noktaladı.

Eğitim toplantısında, hububatın en önemli zararlısı olan sünenin tanımı, biyolojisi (yaşayışı), zarar şekilleri, mücadele yöntemleri ve yapılacak surveyler hakkında katılımcılara bilgi verildi. Eğitim, katılımcıların sorularının cevaplandırılmasının ardından sona erdi. ​

2-11-600x400 3-11-600x400

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.