Tarım Bilimleri Tarafından Elverişli Hale Getirilen Araziye Fidan Dikimi Yapıldı. - Bilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel HaberBilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel Haber

18 Ocak 2022 - 22:22

Tarım Bilimleri tarafından elverişli hale getirilen araziye fidan dikimi yapıldı.

Tarım Bilimleri tarafından elverişli hale getirilen araziye fidan dikimi yapıldı.
Son Güncelleme :

17 Aralık 2014 - 13:14

Tarım Bilimleri Fakültesi tarafından elverişli hale getirilen araziye fidan dikimi yapıldı.  Bugün sabah saatlerinde Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Tarım Bilimleri Fakültesi öğrencileri fidan dikimi gerçekleştirdi. Tarım Bilimleri Fakültesi öğrencileri 12 dönümlük arazide teorik bilgilerini uygulamaya dökerek 270 adet Ayvalık ve Gemlik zeytin fidanı dikti. Tarım Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Doran, fidanların dikildiği alanda daha evvel  hastalıklı meyve ağaçlarının bulunduğunu, bu alanın Şeyh Edebali Üniversitesine geçmesinin ardından temizlenerek tarıma elverişli bir hale getirildiğini belirtti.

Araziye Ayvalık ve Gemlik zeytin türlerinin bir araya özellikle diktiklerini ifade eden Doran şunları söyledi, ” Ayvalık çeşidi yağlık çeşittir. Gemlik çeşidi ise sofralık çeşittir. Bunun ikisinin bir arada dikilme sebebi Ayvalık zeytininin, Gemlik Zeytinini tozlayıcısı olmasıdır. Bu nedenden dolayı her iki fidanımızdanda getirdik, bu fidanların dikimini öğrencilerimizle beraber gerçekleştiriyoruz. Biz buna önem veriyoruz, öğrencilerimiz teoriğin yanı sıra pratik ve uygulamalara da katılıp bu faaliyetleri öğrenmesi gerekiyor. Dolayısıyla bugün öğrencilerimizi de getirdik şu anda fidan dikimi gerçekleştiriyorlar”

s fidan2-602x400