15.4 C
Bilecik
Perşembe, Haziran 30, 2022

Tarsim Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

- Reklam -
- Reklam -

Tarım Sigortaları Bilgilendirme Toplantısı 20 Ekim 2014 Pazartesi Günü Saat 14:00’da Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlendi.

 

Düzenlenen Bilgilendirme Toplantısına Vali Yardımcısı Halil İbrahim ACIR, TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ramazan KADAK, Şeyh Edebali Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı İlhan DORAN, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun YILDIZ, Tarsim Bursa Bölge Müdürü H. Ali TAŞDEMİR, TARSİM Bursa Bölge Müdür Yrd. H. Hüseyin YILMAZ, Bilecik Ziraat Odası Başkanı Ahmet SEVİNEN, İl Müdürlüğü personeli, merkeze bağlı köy muhtarları, Ziraat Odası, birlikler ve kooperatif başkanları ile ilimiz çiftçileri katıldı.

 

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ramazan KADAK tarafından TARSİM hakkında yaptığı sunumunda; ülkelerin istihdam ve kalkınması için tarımın önemli, ekonomik ve stratejik bir sektör olduğunu, doğa şartlarına bağlı üretim yapılan sektör olması sebebiyle hassas ve risklere açık bir sektör olduğunu belirtti.

 

Devlet destekli tarım sigortaları sistemi çerçevesinde, ülke genelinde sistemin başlangıcından bugüne kadar 4,4 milyon adedin üzerinde poliçe düzenlediğini bildiren KADAK, “1.5 milyar lira üzerinde hasar ödemesi yapıldı. Yaklaşık 72 milyon dekar alan ve 3 milyon üzerinde büyükbaş ve küçükbaş hayvan sigortalandı. Bu sene sigorta kapsamına arıcılığı da aldık. Tarsim Bursa Bölge Müdürlüğüne bağlı Bilecik‘te 2014 yılında ağırlıklı olarak şerbetçi otu ürünü olmak üzere meyvelerde ve sebzelerde, dolu ve don hasarları olduğuna dikkat çekilerek, 1 milyon liranın üzerinde hasar tespit ödemesi yapıldı ve 500 bin lira civarında daha ödeme yapılarak, üreticilerin mağduriyetleri giderilecek” dedi.

KADAK, Tarsim sisteminin işleyişi ve sistem çerçevesinde 8 yıllık süreçte elde edilen veriler ile kapsamdaki ürünler ve riskler hakkında bilgi verdiği, sunumun ardından, 2013 yılında doğal riskler sebebiyle, sigortalı bitkisel ürünlerinin ve hayvanlarının hasar görmesi sonucu ödemelerini almış üreticilere sembolik çekleri verildi.

İl Müdürümüz YILDIZ konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “İlimiz tarımında sürekli sel, don, dolu ile karşılaşıldığından, çiftçilerimizin %50’si devlet tarafından karşılanan TARSİMi yaptırmaları, bu gibi afetlerle maruz kalındığında mağduriyetlerinin giderilmesi açısından önemlidir” dedi.​

 

 

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.