Türkiye Sağlıklı Beslenme Ve Hareketli Hayat Programı - Bilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel HaberBilecik Haber Tarafsız Güvenilir Yerel Haber

24 Ocak 2022 - 07:36

Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı

Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı
Son Güncelleme :

02 Ekim 2015 - 20:38

Sağlık Bakanlığınca yürütülen “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında, Bilecik Halk Sağlığı Müdürlüğü, ortaokul öğrencilerine 250 adet bisiklet dağıttı.

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen bisiklet dağıtım töreninde,  Devlet olarak, çocukların eğitim öğretim çalışmaları sırasında hem ruh sağlıklarını hem de beden sağlıklarını önemsediklerini söyledi.
   Çocuklara, bisikletleri, bisiklet yollarında ve trafikten arındırılmış yerlerde kullanmaları tavsiyesinde bulunan Vali Nayir, bisiklet sürerken kurallara uymalarını, uymayanları uyarmalarını ve kasksız bisiklet kullanmamalarını istedi.
Ruh ve beden sağlığına ait yapılması gereken eğitim, öğretim ve zararlı olan hususlarla ilgili olarak mücadele ve bilgilendirme çalışmalarının görev alanları içerisinde olduğunu vurgulayan Vali Nayir, şöyle konuştu:
   “Çağımızda yeni teknolojilerin getirdiği hareket ortamımızı daraltan daha az yürüyüp, daha çok oturmaya teşvik eden durumlardan dolayı obezite, fazla kiloluluk maalesef toplumumuzda her geçen gün yaygınlaşarak devam etmektedir. Bu da bir mücadeleyi gerektirmektedir. Nasıl sigara ve alkolle mücadele gerekiyorsa hareketliliğin azlığını ortaya çıkardığı, beden sağlığımızı etkileyecek ve dolayısıyla ruh sağlığımıza da zararlı etkileri olacak aktivite eksikliğiyle de mücadele edilmesi gerekir. Bu konuda da kurumlara önemli görevler düşüyor. Bunların iki ana kurumu sağlık ve milli eğitim teşkilatımız olarak görülüyor. Bu iki teşkilatımızın güzel bir işbirliğiyle ilimizde de 250 tane bisikletimizi okullarımıza vererek, orada almış oldukları eğitimle boş zamanlarında sağlıklarına yönelik olarak aktivite eksikliklerini giderecek yeni bir fırsat ve yeni bir alan oluşturulmaya çalışılıyor. Temennimiz, bisikletlerimizin fazlasıyla kullanılması. Çocuklarımız, kendi çevrelerinde ve ailelerinde daha fazla hareketli olmanın dinamosu ve lokomotifi olsunlar. Hedefimiz, çocuklarımızın, topluma yön vermesi ve göstermesidir.”
Bilecik Halk Sağlığı Müdürü Ömer Balcı da obezitenin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını ifade ederek, ortaokullarda seçmeli spor ve fiziki etkinlik dersini açan ve “bisiklet modülü” dersini uygulayan okullara bisiklet dağıttıklarını bildirdi.
Konuşmaların ardından verilmesi planlanan 250 adet bisikletten 65 adeti öğrencilere dağıtıldı. Diğer bisikletlerin ise öğrencilere okullarında teslim edilecek.