19.4 C
Bilecik
Cumartesi, Ekim 1, 2022

Umut Oran Cumhurbaşkanının Görevi Devlete Başkanlık Yapmaktır

- Reklam -
- Reklam -

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, “Siyaset kurumunun halkın sorunlarına çözüm üretmesi gerekirken, halkın sorunlarına hizmet etmesi gerekirken, siyasetçiler kendi gündemleriyle halkın gündemini bir anlamda çalıyorlar”

Partisinin Bilecik İl Başkanlığını ziyaret eden Oran, 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın AK Parti Partizanı gibi davranacağını ve genel seçimlerde 30 ili ziyaret ederek AK Parti için oy toplayacağını iddia etti.

Cumhurbaşkanının 77 milyonun oyları ile seçildiğini ve bu nedenle de tarafsız durması gerektiğini belirten Oran, ” Şu anda 12. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan şahsiyet daha önce başka bir partide siyaset yapmış olabilir ama kendisinden önce de o görevlerde 11 Cumhurbaşkanı ve partili Cumhurbaşkanları oldu. Türkiye, 12. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan şahsiyetin hem seçimlerde AK parti üyesi gibi davranacağı ile ilgili, hem de seçimlerde bir AK Parti partizanı gibi davranacağını, 30 il ziyaretleri yapacağını ve partisine oy isteyeceğini geçen hafta tartıştı. Cumhurbaşkanının görevi anayasada yazılı, Cumhurbaşkanının görevi devlete başkanlık yapması, millete başkanlık yapması. Hem tarafsızlık yeminin çiğniyor, hem kuvvetler ayrılığını bir anlamda yok sayıyor hem de parlamenter sisteme çok büyük darbe vuruyor. Bu son derece yanlış bir şey. Bir Cumhurbaşkanı yemin etmişse, and içmişse bu yemini tutması lazım.”

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Bank Asya’nın yönetim kurulunu belirleyen imtiyazlı payın yüzde 63’lük bölümünün Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından kullanılmasına karar vermesinin hakkında da açıklama yapan Oran, ” Türkiye’de bir banka’ya el konuldu. Bir bankaya el koyulabilir mi devlet el koyabilir mi, serbest piyasada konabilir. İlgili bağımsız kurumlar vardır, o ilgili bağımsız kurumlar denetim yaparlar, o denetimlerin sonunda uyarılar yaparlar, eğer halkın toplumun genel çıkarlarına aykırı davranıyorsa o banka geçmişte de bu yaşandı 2001’de o zaman devlet gerekli işlemi başlatır. Ama hiç bir Türkiye Cumhuriyetinde de bugüne kadar, önce başbakan sonra Cumhurbaşkanı bir bankayı hedef gösterip, bir bankayı tehdit edip, siyasi bir kararla bir bankaya el konmasına neden olmamıştır. Böyle bir şey kabul edilemez.” dedi

Yapılan basın açıklamasının ardından parti üyeleri ile toplantı yapan Oran daha sonra esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

a271 ömer-yel servet-yılmaz-640x320

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.