16.4 C
Bilecik
Pazar, Ekim 2, 2022

VALİ NAYİR KARDAN ÇÖKEN SERALARDA İNCELEMELERDE BULUNDU

- Reklam -
- Reklam -

VALİ NAYİR’DAN KARDAN ÇÖKEN SERALARDA İNCELEME

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Söğüt ve İnhisar ilçelerindeki sera arazilerinde incelemede bulundu.
Vali Nayir, Söğüt Kaymakamı Mitat Gözen, İl Genel Sekreteri Halis Nalbant, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız ile il genel meclisi üyeleri ile birlikte, Söğüt ve İnhisar ilçelerine bağlı köylerde, önceki günlerde etkili olan kar yağışı nedeniyle seralarda meydana gelen çökme nedeniyle incelemede bulunarak, köy muhtarlarından ve vatandaşlardan bilgi aldı.
Söğüt ilçesine bağlı Çaltı, Tuzaklı, Hamitabat ve Geçitli ile İnhisar ilçesinde bağlı Yakacık ve Akçasu köylerindeki çöken seraları inceleyen Vali Nayir, il olarak sıkıntılı bir süreç yaşadıklarını belirterek, il ve ilçelerde de kar ağırlığını kaldıramayan yerlerde çökmeler meydana geldiğini, en büyük tesellilerinin can kaybının olmaması olduğunu söyleyerek, geçmiş olsun dileklerini iletti.
Zararı yerinde görmek ve kendilerine düşen görevi yerine getirmek için geldiklerini ifade eden Vali Nayir, “Ön tespitlere göre 4 bin dekarlık sera alanında yüzde 70 zarar var. En kısa zamanda şahıs bazında hasar tespit çalışmaları yapılacak ve raporları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına gönderilecek. Hasar tespit çalışmasının ardından bakanlıkça afet bölgesi ilan edilirse, mevcut borçların ertelenmesi gibi hususlar gündeme gelebilir. İlimizde tarım denildiğinde aklımıza Orta Sakarya vadisi yani bu bölgemiz geliyor. Zarar gören seralarımız bölgenin ekonomisine de tarımına da büyük destek vermekteydi. Uzun yılların birikiminin bir gecede bu hale gelmesi hepimizi üzdü. Allah’a şükür herhangi bir can kaybımız yok. Bu afetlerden ders çıkarmamız lazım. Bundan sonraki seralar, bu tür olumsuz şartlara uygun yapılması gerekir ki aynı olaylarla tekrar karşılaşmayalım” diye konuştu.
Köylüler de biran önce çöken seraların kaldırılmasını ve hasar tespit çalışmasının yapılmasını istedi.

s s1 s2 s3

- Reklam -

YENİ HABERLER

- Reklam -

Diğer Haberler

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

*

code

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.